Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как шофьорите масово „убиват“ колите си през пролетта

17 март 2024, 09:08 часа • 12853 прочитания

Не всички шофьори са наясно, че дори малка локва може да причини сериозни щети на автомобила. В крайна сметка е трудно да си представим колко е дълбока е дупката отдолу, като този проблем се задълбочава особено през пролетните месеци, предупреждават експерти.

Още: Най-важните правила за шофиране в мъгла

Най-опасната щета, която водата може да причини на автомобила, е хидравличният удар на двигателя. Факт е, че въздухозаборниците на някои превозни средства са разположени доста ниско, поради което в дълбока локва водата може лесно да попадне във всмукателната система. Ако това се случи, двигателят може да пострада до такава степен, че да не може да бъде възстановен с ремонт.

Дори при преодоляване на плитка локва водата може да повлияе негативно на електрониката на машината. Например пръскащата се вода може лесно да проникне през сензорите или да причини късо съединение в окабеляването, което да доведе до неизбежно спиране на автомобила насред локвата.

Още: Защо студеният асфалт е опасен през пролетта

Освен всичко друго, водата може да попадне в изпускателната система. Ако колата се „потопи“ в локва до нивото на арките на колелата, водата започва да запълва тръбите и резонаторите. Това ще доведе до намаляване на обема на камерите за преминаване на отработените газове и двигателят просто няма да може да работи.

Като цяло, мокрите пътища, които са нещо обичайно по това време на годината, могат да бъдат доста коварни, особено когато вали проливен дъжд. Понякога валежите са толкова силни, че дори чистачките на автомобилите не могат да се справят с потока вода, който пада върху тях. В резултат на това видимостта намалява, което може да причини инцидент.

5 съвета за безопасно спиране при отказ на спирачките

Затова и основното правило в случая е да се спазва безопасно разстояние от автомобила отпред. Намаляването на скоростта също е абсолютно необходимо в такива условия, тъй като дори малките локви могат да причинят аквпланинг, което води до загуба на контрол над автомобила и значително удължаване на спирачния път.

За да не изпаднете в проблеми с водата, по-добре е да се придържате към прости правила - спазвайте дистанция, карайте с повишено внимание и не не се опитвайте да преодолявате локви на непознато място. Движете се само там, където вече са минали други подобни автомобили и не бързайте, когато преминавате водно препятствие.

 

 

Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес