Пролетта, подобно на есента, е сезон с проливни дъждове и проливни дъждове, а понякога и със сутрешни слани, които налагат определени ограничения на собствениците на автомобили и изискват спазването на редица прости правила. Не всички обаче ги следват, а някои дори изобщо не са чували за тях. Експертите от Auto Mail посочиха най-важните препоръки, които могат да направят шофирането в дъжд възможно най-безопасно.
Още: 6 предмета в автомобила, които могат да убият
Още: Land Rover ще участва в рали „Дакар“ с Defender
Добра видимост
Една от двете най-големи опасности, пред които са изправени шофьорите в дъжда, е намалената видимост. В крайна сметка няма нищо по-лошо от кола, която се движи по пътя в неизвестна посока. Както капки дъжд от небето, така и пръски мръсна вода от пътя, вдигнати във въздуха от други участници в движението, могат да развалят гледката пред водача. При такива условия е препоръчително да се намали скоростта и да се увеличи разстоянието до превозните средства отпред в случай на аварийно спиране или намаляване на скоростта.
Ако през прозореца се излива като из ведро и водната суспензия във въздуха е толкова плътна, че трудно се виждат светлините на автомобилите отпред, тогава освен задължителните къси светлини или дневни светлини, можете да включите задните светлини за мъгла. И не забравяйте да ги изключите, когато времето се подобри. Ярките фарове помагат да маркирате колата на пътя при дъжд, но в ясен ден или нощ те заслепяват хората, които се движат зад вас. Предните фарове за мъгла трябва да се включват само когато значително подобряват видимостта. Без това те могат да бъдат защитени от появата на пукнатини, когато водата попадне върху нагрято стъкло.
Още: За какво да внимавате, когато избирате употребяван електромобил
Още: Lamborghini продаде уникален автомобил за умопомрачителна сума
Ако перата на чистачките нямат време да изчистят потоците вода от предното стъкло, отоплението не изсушава капките върху страничните огледала и видимостта не надвишава 20 м, по-добре е да включите аварийните, да намалите скоростта, да смените лентата, преминавайки най-вдясно или дори спрете, за да изчакате времето да се оправи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да увеличите мощността на двигателя само с ключ за свещи
Още: Как да се справите със замръзнала капачка на резервоара
За справяне със замъгляването на стъклата - често явление при дъжд, помага включването на климатика и насочването на въздушния поток нагоре или открехнатите прозорци. Ако в колата няма климатик, ще трябва да избършете стъклата ръчно. Вместо парцал, обикновен вестник ще свърши работа.
Добро сцепление
Дори чист асфалт, намокрен от дъжд, може да се превърне в доста хлъзгава повърхност. Тя се образува на път с прах, мръсотия и петна от технически течности, когато всичко това е покрито със слой вода. Сцеплението на гумите с пътя може да бъде значително намалено, което затруднява шофирането. Най-добрият съвет при тези условия е да намалите скоростта и да избягвате резки маневри. Ситуацията се влошава допълнително от ефекта на аквапланинг, който се проявява при шофиране през локви, когато протекторът на гумата (и особено износените) няма време да отстрани влагата от контактното петно.
Още: Знаете ли какво точно означават цифрите на гумите?
Още: Кои са най-безопасните автомобили на 2024 година?
Ако загубите контрол над автомобила при подобни условия, не правете резки движения, за да избегнете поднасяне. Бавно отпуснете педала на газта и внимателно завъртете волана в желаната посока. Сцеплението на гумите рано или късно ще се възстанови и вие ще продължите да се движите както преди. Опитайте се да избягвате големите локви, като ги заобикаляте. Ако това не е възможно, преминавайте през тях само с гумите от едната страна.
Бъдете особено внимателни, защото често големите локви означават големи дупки под тях, а те могат да причинят сериозни повреди по колата. Също така не забравяйте, че пътната маркировка, трамвайните релси, гумените покрития, паветата и бетонът стават много хлъзгави от водата.
Други фактори
Дълбоките локви също могат да навредят на двигателя на автомобила, като предизвикат „воден удар“. При него водата навлиза в цилиндрите през всмукателната система, като може да нанесе поражения, изискващи скъпи ремонти. Това е по-малка заплаха за SUV и високи кросоувъри, в които въздухозаборниците са разположени по-високо. Ето защо собствениците на такива автомобили често не забавят скоростта, когато шофират през локви и заливат съседните автомобили, плашат своите шофьори и пътници, а също така ги принуждават да намалят скоростта и да включат по-интензивен режим на работа на „чистачките“.
Когато шофирате при силен дъжд, придружен от силен вятър, трябва да сте готови да реагирате и на падащи дървета, стълбове, различни огради или кофи за боклук. Добрата реакция, съчетана с фокус върху шофирането и забавянето, ще помогне да се избегне инцидент или сблъсък с внезапно появило се от нищото препятствие.
Също така си струва да натискате спирачката от време на време, за да изсушите спирачните дискове и накладки от утаяване на влага върху тях. В края на краищата, приплъзването между тези елементи е изпълнено с по-лошо спиране, което при дъжд допълнително усложнява ситуацията.