Специалистите съветват да сменяте спирачната течност в автомобила поне на всеки три години. Какво обаче трябва да знаете за тази „операция“, която е много важна за безопасността на превозното средство и на возещите се в него.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Основната задача на спирачната течност е да превърне натискането на педала на спирачката в мощна сила на спирачни апарати или цилиндри, които да забавят въртенето на колелата на автомобила. Освен това, те трябва да могат да изпълняват тази функция възможно най-ефективно, бързо и многократно. Спирачките не бива да прегряват при интензивно спиране, както и да не замръзнат при минусовите температури.
Спирачната течност също така трябва е да е с нисък вискозитет - за бързо предаване на сила през маркучите. Освен това все още трябва да абсорбира влагата възможно най-зле - за да не кипи след това в спирачните механизми и маркучите. И също така бъде инертна по отношение на гума и пластмаса, от които са направени спирачни маркучи и уплътнения.
Спирачните системи на повече или по-малко модерни автомобили са пълни с вещество, което отговаря на стандарта DOT 4. Състои се от полигликолови етери с добавяне на антикорозионни, антиокислителни, пластифициращи и антипенители добавки, както и борна киселина за намаляване на хигроскопичността.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
В лабораторни условия такива течности кипят при температури не по-ниски от 230°C. Въпреки това, заредени в кола, поради естествения набор от влага, те вече кипят при по-ниски температури. И така, стандартният DOT 4 може да започне да кипи при 155°C, DOT 4 Class 6 (известен още като Super, DOT 4+, DOT 4 Plus или DOT 6) е малко по-устойчив на прегряване и кипи в кола при 175 °C.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби
Има и стандарти DOT 2 и DOT 3, както и DOT 5 и DOT 5.1. DOT 2 вече не се използва, а DOT 3 се използва само при много стари автомобили. Спирачната течност DOT 5 е на силиконова основа, а не на гликол и не е съвместима с други DOT. В същото време, DOT 5.1 е спирачна течност с гликол, предназначена за превозни средства с високоскоростен ABS, има висока точка на кипене (185°C) и нисък кинематичен вискозитет.
Ниският вискозитет на спирачната течност позволява по-бързо прехвърляне на силата към актуаторите и цилиндрите. Това е особено важно за по-ефективната работа на системите ABS/ESP. Някои производители на автохимия разработват свои собствени продукти. По-специално, немската компания LIQUI MOLY, в допълнение към стандартните продукти, има Racing Brake Fluid с точка на кипене от 195 ° C, предназначена да работи в силно натоварени спирачни системи на спортни и рали-автомобили.
Колкото по-висока е точката на кипене на спирачната течност, толкова по-малка е вероятността спирачките да „изчезнат“ на пътя. В крайна сметка, само с пара не може да се прехвърли необходимото усилие . Ето защо всички са толкова загрижени да има възможно най-малко вода в спирачната течност. Тя вече кипи при 100 ° C - температура, която се счита за доста работеща за нормално работещи автомобилни спирачки.
Още: Какво да направите, ако снегът ви настигне на дълъг път?
Още: Най-голямата партия призова ЕС да отмени забраната на ДВГ
Следователно, с висок процент вода в DOT, спирачките могат да се повредят дори в най-безобидната ситуация, незабавно превръщайки я в аварийна. За да се избегнат подобни ексцесии, производителите на автомобили препоръчват смяна на работната течност в системата на интервали от 2-3 години или след 40-60 000 км. Това всъщност не е догма, а вид презастраховане. Често спирачната течност запазва състоянието си за по-дълго време.
Специалистите казват, че течността трябва да се смени с нов, ако в нея вече има 2-3% влага, което е невъзможно да се определи визуално. Все пак има как визуално да се прецени, че течността вече губи качествата си - мътност, разслояване или наличие на утайка. Но най-често се вижда прозрачна жълтеникава течност, особено ако преди това спирачките са „кипнали“.
Колко е водата в резервоара да спирачната течност може да се определи само с помощта на специални инструменти. Някои от тях измерват точката на кипене на извадената проба, докато други измерват нейната електропроводимост. Но дори и да има излишък от дела на водата в пробата от резервоара, не трябва да се изпада в паника. В края на краищата влагата от въздуха има способността да контактува със спирачната течност. И единственият начин за пълна оценка на състоянието на течността е нейното източване от системата.