Американският институт за безопасност на движението (IIHS) проведе изследване, което показва, че ако на всички автомобили бъде поставен автопилот, то това няма да помогне за избягване на всички пътно-транспортни произшествия.
“Напълно верояно е, че автономните автомобили в крайна сметка ще могат по-добре от хората да определят риска от опасност на пътя. Но ние открихме, че това няма да помогне за предотвратяване на повечето инциденти по време на движевие“, съобщиха от авторите на изследването.
За да изяснят, колко катастрофи ще се случат, ако всички автомобили са безпилотни, експертите от IIHS са анализирали 5000 пътно-транспортни инцидента. От тях 24% са заради грешка на водача – отвличане на вниманието, лоша видимост и неспособност да се прецени ситуацията. Други 10% са заради употреба на алкохол и наркотии, както и заради здравословни проблеми на човека зад волана.
Всички останали катастрофи да свързани с прогнозиране (неправилна преценка на скоростта, например), планиране и взимане на решение, а също така и с неспособност за справяне с упавлението. Част от инциденти се дължат и на повреда в автомобила. Така, според експертите, само 1/3 от авариите на пътя са заради човешка грешка, която автопилотът би могъл да избегне.
За да бъдат предотвратени останалите 2/3 от катастрофите, системите трябва да бъдат така програмирани, че приоритетът да е върху безопасността, е не върху скоростта и удобството при пътуване. По този начин автопилот ще може по-точно да прогнозира ситуацията, като задължително всички датчици на системата трябва да работят безпроблемно.