Настоящата американска администрация отмени екологичните стандарти за автомобили, определени от предишното правителство на САЩ, водено от демократа Барак Обама.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Според ръководителя на Федералната агенция за опазване на околната среда Скот Пруит, "определението, внесено от администрацията на Обама, е неправилно". Според него "по времето на Обама Агенцията за опазване на околната среда е намалила, по политически причини, времето за разработване на нови стандарти, които да регулират горивната икономичност на автомобилните двигатели и вредните емисии от тях. Освен това, по думите на Пруит, стандартите, предложени от Обама "въобще не съответстват на реалността".
Междувременно Пруит атакува и властите в щата Калифорния, които настояват за затягане на посочените от Обама стандарти, преди всичко заради опазването на околната среда. "Кооперативният федерализъм (в САЩ) позволява на един щат да диктува стандартите за цялата останалата част от страната", каза Пруит, според БГНЕС.
Пруит увери, че повереното му ведомство ще разработи нов "общонационален стандарт за емисиите на парникови газове, който ще позволи на автомобилната индустрия да произвежда автомобили, които хората да искат да си купят и да могат и да си ги позволят". От изявлението на Пруит обаче така и не стана ясно кога ще се случи това.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
Репутацията на Пруит
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби
Изданието WhoWhatWhy* разкри в свой материал, че точно Пруит действа изключително противоречиво като държавен служител. Според Елизабет Саутърленд, която е била директор на звеното, занимаващо се с водата в Агенцията по опазване на околната среда, Пруит нарочно е променил параметрите на т.нар. Акт за чистата вода, защото е смятал, че препоръките, записани в него, са твърде скъпи за изпълнение. Когато се оказало, че числата казват друго, Пруит наредил от сметката да отпаднат показателите, които показват ползата от запазване на естествените мочурища за чистата питейна вода. Заради това Саутърленд напуска поста си, тъй като не желае да продължи да работи под ръководството на Пруит.
Отделно, според Андрю Бергман, който е директор в проекта за онлайн интеграция на фондация Sunlight, откакто Пруит е на поста си, е станало много по-трудно да се намира информация в създадения по времето на Обама сайт за климатичните промени. Оказва се, че често няма достъп до информация заради технически неуредици.
* WhoWhatWhy е проект на разследващия журналист Ръс Бейкър. Той е дългогодишен разследващ журналист, работил за издания като Newsday и The New York Times, като е известен с книгата си "Семейство от тайни", посветена на семейство Буш и предполагаемите връзки на Джордж Буш-старши със скандали като "Уотъргейт" и убийството на Джон Кенеди.
Още: Какво да направите, ако снегът ви настигне на дълъг път?
Още: Най-голямата партия призова ЕС да отмени забраната на ДВГ