За пръв път след 40-годишно прекъсване в България бе открита нова мина. "Дънди Прешъс Металс" разкри пред обществото рудника "Ада тепе" в Крумовград и обогатителната фабрика – инвестиция за 164 млн. долара, която отвори стотици високоплатени работни места и съживи местната икономика.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
В официалната церемония участваха премиерът Бойко Борисов, председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, министърът на финансите Владислав Горанов, кметът на Крумовград Сабихан Мехмед и целият висш мениджмънт на "Дънди Прешъс Металс". Откриването бе празник за всички служители и партньори на компанията, както и за жителите на малкия родопски град.
"Ада тепе" е най-старият известен златодобивен рудник в Европа, а новите съоръжения са изградени за 2 години и над 2 млн. човекочаса. Те използват модерни технологии, отговарящи на най-високи екологични изисквания. Подобно на обекта на канадската компания в Челопеч, предприятието произвежда златен концентрат, който впослествие се продава за преработка на металургични заводи. От 1 тон концентрат се извлича около 1 кг злато.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Разработването на златната мина е огромно събитие за район, разчитащ главно на тютюнопроизводство за поминъка си. Средната заплата в новия обект на "Дънди Прешъс" е 2100 лв. бруто, а според премиера Борисов тя може да достигне 2700 лв. през март догодина. Министър-председателят поиска от канадската компания да дава по-големи заплати, "защото работниците са нашето бъдеще".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Изпълнителният директор на компанията-майка Dundee Precious Рик Хаус похвали инвестиционния климат, висококвалифицираните кадри и регулаторната среда в България. Той изрази задоволството си, че служителите бързо усвояват модерните технологии в процеса на работа.
(какво разказа Рик Хаус пред Actualno.com, може да прочетете през уикенда)
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
В мината, където най-ниската основна заплата е около 1600 лв., работят 279 души, от които само 9 не са местни. Добиват се около 800-850 000 тона руда годишно, тя се обогатява във фабриката, за да се превърне в концентрат, от който се извличат 80-85 000 унции злато. Капацитетът на рудника "Ада тепе" е 8 години, но работата на предприятието в Крумовград може да продължи, ако бъдат открити други залежи в района.
"Траките и хората, живели по тези земи, са най-старите миньори в света. Миньорството е в нашите гени", каза д-р инж. Илия Гърков, изпълнителен директор на "Дънди Прешъс Металс Крумовград".
Компанията работи с мисъл за благополучието на местната общност. "Голяма част от минния бизнес зависи от връзката ни с местната общност. Когато започнахме преди 15 години, искахме да бъдем различен вид минна компания. Затова преработихме проекта си, за да изградим правилната връзка с местната общност", каза Джонатан Гудман, председател на борда на директорите на "Дънди Прешъс Металс".
"Благодаря на хората, които ни разбраха и ни подкрепиха. Този проект е пример за целия минен свят как фирма и общност могат да работят заедно", изтъкна Гърков.
Отпадъците от добивната дейност се отделят в специално интегрирано съоръжение за съхранение на минни отпадъци, което щади околната среда. Използваната вода за добива се пречиства и употребява отново, за да няма загуби.
Компанията учреди и фонд от 5 млн. долара, предназначен за развитие на местния бизнес, така че хората в района в бъдеще да имат независим поминък и извън рудодобива. „Дънди Прешъс“ ще подпомага множество образователни, социални и културни инициативи в района.
Най-големият печеливш от функционирането на новия рудник безспорно е местната общност. Давайки сигурна и високоплатена работа, "Ада тепе" е шанс за хората в Крумовград да останат (или да се завърнат) в родния край. Там, където са домът, близките и приятелите им. Там, където принадлежат.