Въпреки кризата все повече хора у нас инвестират в недвижи имоти. Сделките с имоти в България нарастват с близо 19% на годишна база през третото тримесечие на тази година, сочат данните на Агенцията по вписванията.
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
В периода юли – септември са вписани общо 67 328 продажби на имоти. Това е ръст от 18.79% спрямо същия период на миналата година, когато вписаните сделки достигаха 56 675 броя.
Продажбите нарастват с близо 10% и на тримесечна база. За сравнение, в периода април-юни тази година, вписаните сделки с имоти възлизат на 61 289 броя.
Топ 10 по продажби
Най-много продажби през третото тримесечие традиционно се отчитат в София – 8 732 броя. Това е ръст от 25% на годишна база. На тримесечна база обаче се регистрира забавяне, тъй като през предходното тримесечие сделките в София наброяваха 9736 броя.
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ
Вторият най-активен пазар на имоти е Пловдив. Вписаните продажби за разглеждания период достигат 4 664 броя, която е ръст от малко над 19% на годишна база. И тук има леко отстъпление, тъй като през предходното тримесечие броят на вписванията възлизаше на 4892 броя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни
Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"
Варна допълва челната тройка с 4 280 броя вписани продажби. Това е ръст от 20% спрямо същия период на миналата година. На тримесечна база се наблюдава повишение, тъй като през второто тримесечие сделките наброяваха 3914 броя.
Несебър изглежда предпочитано място по родното Черноморие, тъй като броят на сделките с имоти се конкурира с този в Бургас. През третото тримесечие в Несебър са вписани 2 572 броя продажби, което представлява ръст от 84.5% на годишна база. На тримесечна база увеличението също достига внушителните 65%, тъй като в периода април-юни сделките са наброявали 1554 броя.
Сделките с имоти в Бургас достигат 2 519 броя през третото тримесечие, което представлява повишение от 36% на годишна база. През предходното тримесечие, вписаните продажби са възлизали на 2045 броя.
Още: tbi bank изплати лихви на инвеститори в облигации
Още: Подписваме с Toshiba за ремонта на още един хидроагрегат от ПАВЕЦ "Чаира“
Продажбите на имоти в Русе възлизат на 1510 броя, като нарастват с 14% на годишна база. През предходното тримесечие, броят на вписаните сделки е достигал 1472 броя.
Вписаните продажби в Стара Загора през третото тримесечие достигат 1 406 броя. Това е ръст от 6.5% на годишна база. В периода април-юни сделките са възлизали на 1440 броя т.е. на тримесечна база се наблюдава забавяне на пазара на имоти на местна почва.
Челната десетка се допълва от Плевен (+6.5% на годишна база до 1297 броя сделки), Пазарджик (+14% до 1221 броя) и Сливен (+27% до 1113 броя).
Ипотеки
Броят на вписаните договорни ипотеки в страната нараства с 18% на годишна база през третото тримесечие до 8 907 броя, сочат данните на Агенцията по вписванията. Най-много договорни ипотеки са вписани в София – 3028 броя. Варна и Пловдив допълват челната тройка със съответно 894 броя и 875 броя. Изтеглихме жилищни заеми за близо 2 млрд. лева само за година
Жилищното кредитиране в страната расте с 16.2% на годишна база, достигайки сумата от 13.513 млрд. лева към края на месец септември, сочат данните на Българската народна банка. Именно благоприятните перспективи за пазара на жилищата у нас са в основата на високия годишен ръст, става ясно от последната макроикономическа прогноза на БНБ.
„Увеличаващото се търсене на потребителски и особено на жилищни кредити в условията на продължаващо възстановяване на икономическата активност и благоприятни перспективи за пазара на жилища, запазващите се на ниски нива лихвени проценти и облекчаването на кредитните стандарти от страна на банките ще допринасят за ускоряването на годишния растеж на кредита за домакинства.”, пише в прогнозата.