До няколко години магистрала може да свързва Бургас и Варна.
Още: ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.
Още: "След като влязохме в ЕС": България е получила над 30 млрд. от еврофондовете
От сайта на Агенция "Пътна инфраструктура" се вижда, че първата стъпка е налице – АПИ е обявила преди дни обществена поръчка за изготвянето на разширен идеен проект за бъдещото трасе. Изпълнителят ще трябва да направи и инженерно-геоложки проучвания на магистрала "Черно море", пише в. "24 часа".
Стойността на обществената поръчка е 14,4 млн. лв. и макар да е съвсем в началото, обявяването на търга показва, че се работи за старт на дейностите по новата магистрала, обясниха запознати.
Според документите за търга изпълнителят ще трябва да разработи трасе, което да е оптимално от техническа и икономическа страна.
Още: Европа с най-слаб растеж: Икономическата прогноза на МВФ за 2025 г.
Още: Инспекцията по труда разкри стотици хиляди нарушения през 2024 г.
Началото на аутобана ще е на "Хемус" около с. Слънчево, при пресичането на Варненско - Белославското езеро, обход на Варна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ОББ: България много близо до изпълнение на критерия за Еврозоната
Ще има връзка в близост до село Приселци със съществуващото трасе на магистралата и оттам до АМ "Тракия" с връзка около бургаското село Ветрен.
Магистралата между Варна и Бургас е част от паневропейския Коридор №8.
Изграждането на магистрала "Черно море" може да стане с пари от държавния бюджет или по оперативна програма, тъй като към нея няма интерес за публично-частно партньорство, обясни в началото на тази година регионалният министър Петя Аврамова.
Още: Руското настъпление принуждава Украйна да затвори ключова въглищна мина: Какви ще са последиците?
Още: На комисия: Украинският парламент разреши покупката на реакторите от АЕЦ "Белене“
Според Интегрираната транспортна стратегия на правителството (2017-2021 г.) магистралата би струвала 430 млн. лева.
През юни кметът на Варна Иван Портних и кметът на Бургас Димитър Николов обсъдиха инициативата да се изгради магистрала между двата града, което е е важно не само за двете области, но и за страната. Според градоначалниците това ще е един от приоритетите през следващия програмен период.
Сред изискванията на обществената поръчка е осигуряването на разширен идеен проект и подробен устройствен план – парцеларен план за изграждането.
От АПИ залагат като задължение и свързване на основните пътни направления в Северна и Южна България. Тези дейности трябва да послужат и за подобряване на международния транзитен трафик и туристическия поток към курортните комплекси по цялата черноморска ивица.