Цените на горивата могат да паднат още. Прогнозата е на Българската петролна и газова асоциация. За първи път след началото на протестите шефът й Валентин Златев коментира рязкото поевтиняване на бензина и дизела в последните няколко седмици, цитиран от Нова и "Дарик".
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Според Валентин Златев цените на горивото на колонката нямали нищо общо с недоволството на хората. Виновни били международните котировки на суровия петрол. И заради движението им бензинът и дизелът можело да поевтинеят още - с няколко стотинки, но не много. За мерките на държавата за по-ниски цени и прозрачност Златев обясни: Не е ясно дали може да стане реалност идеята за разбивка на касовата бележка, от която да са ясни всички компоненти по формиране на цената.
„Протестите нямат категорично никакво отношение, падането на нефта е логиката, по която цените падат. Това е странно защо преди три месеца, когато вдигахме цените, никой не протестираше”, коментира председателят на БПГА Валентин Златев.
Златев показа числа от преди две седмици, които говорели общо за пазара. По думите му очакването, че цените ще се намалят с 30-40 стотинки за литър е нереално.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
71 стотинки от цената на литър бензин е за чистия нефт. 1,09 лева отиват в държавата за акциз и ДДС, което е общо над половината от цената, според данните на асоциацията. Цената на биокомпонента е 3 стотинки. Оттам нататък общо 24 стотинки са разходите за амортизация, персонал, за самите бензиностанции и нефтобазите. Ако се пресметне отстъпката, чистата печалба на веригите, според Златев, е под 1 стотинка за литър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
При дизела цената на суровината е по-висока – 91 стотинки за литър, но данъците са по-ниски – 1,06 лева отива за държавата. 4 стотинки плащат шофьорите за биокомпонент. 27 стотинки за разходите на бензиностанциите и персонала, а чистата печалба - пак под стотинка на литър.
Според Златев, неясно било как всичко това може да е изписано на касова бележка, без да се наруши закона, както иска правителството.
„Технически и аз не знам как ще стане, ако наредбата трябва да се приложи така, че да въвежда нов софтуер – да, това ще оскъпи горивата”, каза Златев.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Зад недоволството за цените петролната асоциация Златев заподозря организация и сива икономика. Иначе, картел на пазара на горива нямало, каза той.