Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Свиневъдният сектор се оплака от сивата икономика, която удряла с африканската чума

16 юли 2019, 14:45 часа • 3881 прочитания

„В момента около 1% нелегални прасета държат пистолета, зареден с патрон в цевта, срещу 99% от регистрирани прасета в България“. Това каза Венцислав Славов, мениджър на фирма производител на угоени прасета, по темата с африканската чума, предаде БГНЕС.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Той каза, че не може цял сектор да бъде застрашен от около 20 000 прасета, които се отглеждат в т. нар. "заден двор“.

"В момента свинете майки в основните стада са около 60 000 броя, тяхната стойност е над 32 млн. лв. Поддържаме и чистопородни свине и нерези, които са на стойност около 10 млн. лв. Моментната наличност в свинекомплексите е 900 000 свине или това са 140 млн. лева. 1.5 млн. прасета се "произвеждат" годишно у нас, които по пазарни цени към днешната генерират оборот от 400 млн.лв. без ДДС", посочи той и добави, че приходите от дейността им е над 100 млн. лева от ДДС, корпоративен данък, пенсионно осигуряване и здравно осигуряване годишно.

Заради заплахата д-р Румен Караманов поиска в разрешаването на проблема да се намеси спешно държавата, полици и военни, и да бъде обявено военно положение по отношение на африканската чума по прасетата. "Това е необходимо, за да се спре безконтролното движение на животни в страната и разпространяване на заболяването. Подобен проблем беше установен на 3 юли в с. Жернов, Плевенско. Само пет дни по-късно едновременно бяха потвърдени нови шест огнища тип "заден двор" в област Плевен. А два дни по-късно заболяването беше потвърдено в Бургас и Велико Търново. От две огнища са потвърдени още две нови огнища в Ценово и община Две могили. Всичко това е в резултата но безконтролното придвижване на болни животни от едно място на друго, с цел спасяване от евтаназия", поясни д-р Караманов и подчерта, че няма медикаменти и ваксини срещу африканската чума.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Той уточни, че понятието "заден двор" не съществува в другите европейски държави, с изключение на България и Румъния. Според него проблемът трябва да се реши без да се политизира и да се спазват законите.

Попитан дали трябва да бъде забранено отглеждането на прасета в "заден двор", д-р Караманов обясни, че не трябва, но животните трябва да бъдат регистрирани и да не се отглеждат с търговска цел. Той припомни, че наредбата позволява да се отглеждат до 5 прасета за лични нужди, и забранява в тях да се гледат свине-майки.

Другият проблем е свързан с храненето на прасетата с отпадъци. Според него това е незаконно, но отново става дума за невъзможност БАБХ да извършва ефективен контрол.

Според свиневъдите държавата трябва да отпусне допълнителни 20 млн. лв. на агенцията, за да може да си върши работата както трябва.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Д-р Полина Хаджистоева, председател на Асоциацията на свиневъдите в България алармира, че ситуацията се влошава.

"Дивото състояние на вируса, което беше досега само при дивите прасета, стигна до дворовете на хората. В свинефермите биосигурността е на друго ниво. При нас нещата са сигурни, че по стандартния начин няма как да влезе вируса освен чрез фуражи и зърна", обясни тя и добави, че отглежданите прасета нямат контакт с диви прасета.

Свиневъдите поискаха още оградата по сухопътната ни граница с Румъния да бъде укрепена и действително да не допуска преминаването на болните прасета от съседката ни у нас, както и криминализиране на отглеждане на нерегистрирани прасета в нерегистриран обект.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес