Новото измерение на африканската чума - свиневъдът Желязко Христов, който гледа прасета в Сливенско, се закани да изгори фермата си.
Още: Токът за бизнеса ще е значително по-евтин на 1 януари
Още: ЕС е готов за спирането на транзита на руски газ през Украйна
Христов е категоричен, че се занимава с този бизнес от 1993 година и никога не е търсил държавни или европейски субсидии – винаги е разчитал на биологични храни и се е старал да гледа "щастливи прасета". Това е основен поминък за семейството на Христов, който гледа и други животни, освен прасета – например пилета. Във фермата има около 2000 прасета. Стопанството е сертифицирано, производителят е регистриран.
"Ще ги изгоря, ще ги запаля, оттук животно няма да излезе", закани се Христов пред Нова телевизия, който е категоричен, че няма да почва от нулата, за да се развива пак още 30 години. "Това ми е целият живот", добави фермерът, който се заканва и да емигрира, ако държавата му отнеме поминъка.
Междувременно в Сливенско продължават с протестите срещу мерките на държавата за африканската чума. Основното искане е оставката на директора на БАБХ Дамян Илиев, а второто искане е да се спре избиването на животни, защото няма зараза от африканска чума. "Искаме оставката на това правителство, защото то е неспособно да се справи", обобщиха хората, като подчертаха, че политиката е всичко, което е свързано с живота на хората и клеймото "политически протест" е неадекватно. А усещането на хората, изразено пред bTV, е, че никой не обяснява нищо. Те се заканват, че преминават в безсрочно гражданско неподчинение.
Още: Заради данни от Китай: Нова промяна в цената на петрола
Още: "По бюджета ще ги познаем": Димитър Манолов ще следи нова сглобка ли ще приема бюджета
Същевременно Хюсеин Хюсеин, член на Управителния съвет на Асоциацията на свиневъдите, подчерта дебело, че протестиращите трябва да си отговорят на въпроса защо всъщност протестират. Той отрече, че индустриалните свиневъди искат да унищожат другите производители и призова за обединение, защото чумата вече е пандемия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След спиране на доставките от "Газпром": Молдова се готви да национализира "Молдовагаз"
Още: "Доларът и AI": Кристалина Георгиева каза кои въпроси ще останат актуални през 2025 г.
На директен въпрос трябва ли да бъдат избити домашните прасета в радиус от 20 километра от свинекомплексите, Хюсеин отвърна, че не казват това, обаче трябвало да се вземат мерки да не се допусне чумата. "Не унищожени, а прасетата да се изколят, защото горивото на вируса е биологичният материал", призова Хюсеин. Целта била сега да се спре първата вълна на вируса.
Що се отнася до евентуален внос на свинско заради недостиг на българския пазар, отговорът беше, че това е спекулация към момента и ако сега вирусът бъде спрян, няма да има проблеми. "Ще осигурим малки прасета за нерегистрираните стопани, но само ако бъдат изпълнени регламентираните условия за отглеждане", обеща Хюсеин.
Експертно мнение
Още: Бизнес климатът в България се подобрява през декември
Още: Цените на производител започнаха да растат през ноември
Ситуацията е безпрецедентна, подчерта проф. Христо Найденски, който е и ветеринарен лекар. Той предупреди, че се налагат много сериозни мерки. Професорът каза и, че ако някое животно преболедува и оцелее, то остава вирусоносител и може да зарази други животни. По думите му, България няколко години ще страда заради африканската чума.
Проф. Найденски разкри и, че е нямало данни за движението на чумата, които да помогнат на България да се подготви по-добре, въпреки че се е знаело, че африканската чума се превръща не просто в европейски, но и в световен проблем. Професорът предупреди, че заразата може да се разпространява чрез мухи и предупреди, че при най-лошия вариант свиневъдството ще трябва да се възстановява в продължение на години и то след като вирусът е в България, т.е. не е изчистен.
По темата с цената на свинското, Кирил Вътев от Асоциацията на месопреработвателите каза, че имало "отлив" от търсенето на свинското месо, но в ЕС свинското поскъпнало средно с 35%. Той заяви, че до края на годината свинското може да стане по-скъпо с още 10-15%. Спрямо началото на тази година в края ѝ цената може да е около 50% по-висока т.е. около 7,50 лева на килограм. Същевременно обаче Вътев не можа да каже колко е намаляло потреблението, като накрая все пак обяви, че има спад с 5%. Българинът обаче яде най-много свинско спрямо всички други видове меса.
От днес, 5 август, служителите на БАБХ започват проверки в личните стопанства на хората в 20-километровата надзорна зона. Целта е да се установи дали стопаните са умъртвили доброволно домашните си прасета. В Пловдивска област първо ще се проверяват селата около Индустриалната зона на Раковски, Стряма и Белозем. Ако собствениците не са спазили предписанията, ветеринарните власти ще започнат принудителна евтаназия на животните. Очаква се да започне евтаназията на 8000 прасета от свинекомплекса в силистренското село Ветрен.
До момента у нас са установени 30 огнища на заразата при домашни животни и 27 при диви прасета. Африканската чума в трите свинекомплекса в Русенско e на път да заличи 20% от индустриално отглежданите прасета у нас.