Отсрочване само на лихва, само по главница, или и по лихва, и по главница – тези действия ще прилагат банките в България за затруднени от коронавируса хора и фирми по думите на председателя на Асоциацията на банките в България Петър Андронов. Механизмът ще бъде предложен от търговските банки на БНБ още днес, 6 април, добави той.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Андронов уточни, че БНБ ще оцени механизма и след одобрение, банките на фирмените си сайтове ще обяснят всички условия за получаване на отстрочка по кредити за съответните кредитополучатели.
Банкерът предупреди пред Нова телевизия, че отсрочките важат за банковите институции и прилежащите им компании т.е. не всички фирми за бързи кредити ще го правят. А вчера, 5 април, правната комисия в парламента прие безлихвените кредити от 1500 лева да се връщат за срок от 10 години.
Кой може да получи отсрочка – който е обслужвал задълженията си редовно преди пандемията, каза Андронов, като посочи, че това е условие номер едно. Специално за гражданите ще се взема под внимание дали са безработни, дали са в неплатен отпуск, а за фирмите – дали търговските им вериги са прекъснати заради коронавируса или не.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Петър Андронов е сигурен, че основната група кредитополучатели на банките ще продължат да плащат. И каза, че не вижда големи притеснения за банковата система в България. Той добави, че до седмица вероятно ще има яснота как точно ще се разпределят парите от ББР (700 млн. лева) към търговските банки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Според Андронов е много важно, че БНБ спря изплащането на печалби от дивиденти и това гарантира допълнителен буфер. Той е сигурен, че сегашната криза ще е по-лоша от тази през 2008 година.
Още: "Законно: Ще спрат ли да плащат и тези, които могат, заради извънредното положение?"