Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След 5 месеца трябва да има конкретни предложения какво да правим с "Белене"

02 март 2018, 15:00 часа • 2088 прочитания

До 30 юни, 2018 година, министърът на енергетиката (бел. ред. - евентуално Теменужка Петкова, която подаде оставка, но все още не проведено обсъждане дали да бъде приета) трябва да внесе официално предложение какво да правим с проекта АЕЦ "Белене". Това решиха на днешното си заседание народните представители.

Още: На дъното в ЕС сме по енергийна независимост

Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия

Преди да се стигне до решението обаче имаше истинска драма. Първоначално беше съобщено, че Петкова няма да дойде в пленарна зала, защото е в отпуск. В късната сутрин на днешния 2 март обаче енергийният министър обяви, че ще дойде, но със закъснение – към 12:00 часа. Последва истинско негодувание от страна на депутати от БСП – защо ще идва, след като няма народни представители в залата. По традиция, петък е ден за парламентарен контрол и тогава в пленарна зала има средно по 10 депутати най-много.

След обсъждане какво да се прави, беше решено, че дебатът за бъдещето на ядрената ни енергетика ще бъде отложен за 9 март. Оказа се, че и това е предпоследно решение и в крайна сметка, скоропостижно в зала се събраха около 140 депутати.

В дебата какво да се прави с ядрената ни енергетика и конкретно АЕЦ "Белене" бяха повторени стари тези – например колко е незаменима атомната енергия (БСП), как Меглена Кунева като главен преговарящ за влизането ни в ЕС е "продала“ за няколко часа основни мощности на АЕЦ „Козлодуй“ ("Атака“) и как ГЕРБ не си е променила позицията, че държавата повече не трябва да дава нито стотинка за проекта (Делян Добрев). Припомняме, че съгласно последния доклад за "Белене" при цена над 10,5 млрд. евро проектът става губещ. Теменужка Петкова пък подчерта изрично, че е нужен консенсус, независимо от това по какъв път бъде решено да поеме България.

Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)

Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия

В крайна сметка, със 137 гласа "за" и нито един против беше прието до 30 юни, 2018 година, енергийният министър да внесе конкретни предложения с възможностите за реализация на "Белене", както и с възможността да бъдат отделени активите и пасивите по проекта в отделно юридическо лице. От БСП поискаха същото, но в по-кратък срок – до 1 месец. Това беше отхвърлено, като само 48 депутати подкрепиха червеното предложение, 4 бяха твърдо против, но цели 89 се въздържаха.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес