Определено, това е нещо, което се очаква – усложнена икономическа обстановка догодина. Следващият бюджет трябва да го приеме като даденост. 2021г. няма да е кой знае колко по-лесна от тази година, може и да е по-трудна. Така че отсега трябва да се мисли за повече пари за бизнеса, особено, социални мерки се взеха до голяма степен – особено за пенсионерите. Това, което липсва в България и което го има в станалите части на Европа и в САЩ – мерки за бизнеса. Това стана ясно от анализа на бившия финансов министър Симеон Дянков, който е категоричен, че в Бюджет 2021 няма достатъчно мерки за бизнеса.
Още: Сметка за компенсацията за ток: Новият енергиен министър смята фриволно (ВИДЕО)
Още: Заради високите цени на тока: Компенсациите за небитови клиенти продължават до края на март
"Не бих казал, че бюджетът е разоравящ. Това са времена, в които пари трябва да се дават. Освен социалните мерки обаче няма достатъчно мерки за бизнеса. Ще се окаже, че следващото правителство пролетта ще трябва да променя бюджетът веднага и да се влезе с допълнителна конкретна помощ за бизнеса. Пари има, нови заеми не са необходими", допълни още бившият финансов министър Симеон Дянков.
Според него трябва да се дадат почти 3 до 5 милиарда лева допълнително от предвиденото в Бюджет 2021 в помощ на бизнеса. А мярката 60/40 да се измени още сега: "Проблемът с мярката 60/40 е, че отнякъде бизнесът трябва да ги има тези 40% . Вече всички резерви на бизнеса са почти изчерпани. В Чехия, Словакия, Унгария минават на други проценти - 90/10, 85/15. Според мен, това трябва да стане в България веднага, да не се чака даже следващата година. Да се увеличат процентите, с готовност от следващата година, при 3 и 4 вълна, които са напълно възможни, да се стигне до безвъзмездна 100% помощ за бизнеса. Иначе просто работните места в някои сектори ще изчезнат."
Имаме ги тези пари за определен брой месеци, това не може за цялата 2021г. И ако не ги изхарчим в началото на годината, когато кризата се очаква да е най-тежка, след това ще трябва да плащаме много повече няколко години напред, за да можем да влезем в някакъв икономически растеж, категоричен е Симеон Дянков.
Още: Reuters: Ножът за руската икономика върви към кокала, Путин се страхува все повече
Още: Изплатиха забавени заплати за милиони левове
По думите му обаче бюджетът така е направен сякаш криза няма да има. Той е убеден, че трябва да се изградят ясни буфери и да се каже: "Може да разчитате на това...". Симеон Дянков каза, че Европейският съюз дава също пари. За това и България бързо трябва да подготви проекти за тяхното усвояване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ето колко пари са нужни за издръжката на тричленно семейство
Още: Европа отбеляза рекордна година за използване на чиста енергия
"Неразбираемо за мен правителството харчи за сектор "Отбрана". Защо? С кого ще борим войни? Тези пари трябва да влязат за справяне с кризата. Милиард или два ни трябват още", добави Дянков.
Според него предложените мерки за почти пълно затваряне на България през следващите няколко месец са правилни: "Смятам, че това е правилно решение на правителството. Виждаме и в другите страни от Европа, че такива мерки вече имаше. Така че България следва този пимер. Тук в САЩ последната седмица също рязко се увеличиха заболелите и се влоши епидемичната обстановка. И очакваме във Вашингтон, където се намирам в момента, от 1 декември също да има пълно затваряне. Но така или иначе големите бизнеси не работят вече от 7-8 месеца. Така че тука е по-сериозна обстановката отколкото в България."
"Бизнесът е прав в случая (бел.ред. да казва, че ще фалира), но е по-важно здравето на хората. По-добре е да се затвори за няколко седмици, отколкото да се влачим с няколко седмици напред", коментира още Дянков.
Още: Пълен обрат с цената на петрола след несигурност на пазарите
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк