Пазарджишката фирма „Инерком“, която прояви интерес за закупуване на електроразпределителната компания ЧЕЗ, все още не е превела парите.
Още: Тристранката с извънредно заседание
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Това съобщиха за БНР от централата на компанията в Прага. Крайният срок изтече в петък. Фирмата отказва да даде подробности какво ще стане, ако сумата не постъпи по сметката. Сроковете за разплащането бяха договорени между двете фирми през февруари.
Освен това, Общото събрание така и не включи членове от екипа на собственичката на „Инерком“ в Надзорния съвет на ЧЕЗ. Този ход дава основание на чешкото издание „Лидове Новини“, което следи изкъсо хода на сделката, да предположи, че преговорите най-вероятно вървят към провал. Медията още през февруари беше скептична, че Върбакова ще успее да намери нужното финансиране, което е над 300 млн. евро.
Сред потенциалните банки се спрягаха – УниКредит, ПИБ и дори ББР. Премиерът Бойко Борисов лично изнесе информация за подалите оферти. От „Инерком“ обаче отрекоха казаното от премиера и уточниха, че не става въпрос за български финансови институции, а за „голяма международна банка“.
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Междувременно, докато течаха преговорите между София и Прага, Комисията за защита на конкуренцията не разреши на „Инерком“ да купи българските активи на ЧЕЗ, тъй като кандидатът притежав соларни паркове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Впоследствие Върбакова прехвърли собствеността, но КЗК отново не разреши повторно разглеждане на сделката, тъй като първото решение на Комисията все още се обжалва в съда.
В рамките на скандала в българския политически живот по едно време беше лансирано и желанието на държавата да се включи в сделката. Това стана по време на среща на Гинка Върбакова в Министерски съвет с премиера Бойко Борисов и министрите Дончев и Горанов. След това обаче идеята не получи развитие и уточняване.
За това твърдо застават от БСП, които организираха и подписка в цяла България с искане държавата да си върне контрола над ЕРП-та. Според социалистите зад Гинка Върбакова стои фигурата на правителството и поискаха намеса на контролните органи.
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд