Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сделката на "Еврохолд" за ЧЕЗ изглежда по-реалистична, твърди експерт

21 юни 2019, 12:00 часа • 3672 прочитания

Най-големият публичен холдинг в България и една от водещите независими бизнес групи в Централна и Югоизточна Европа - "Еврохолд" България, се споразумя да придобие бизнеса на чешката енергийна компания ЧЕЗ Груп в България. Двете страни подписаха договор, съобщиха вчера от холдинга.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Повече от месец ЧЕЗ водят преговори, трябва да сме радостни, че ако стане тази сделка, всички дивиденти остават тук. Цената изглежда по-реалистична, в сравнение с предложената от Гинка Върбакова. Това заяви председателят на Българския енергиен форум Иван Хиновски в ефира на bTV. Както вчера стана ясно, "Еврохолд" купува ЧЕЗ за 335 млн. евро, което е с около 35 млн. евро повече от предложената цена от Върбакова.

Ако индийската компания (бел. ред. - India Power) беше купила ЧЕЗ, щеше да има дружество-майка в Индия, щеше да получава финансиране от там и тези средства щяха да бъдат върнати там. Дано остане българската компания, това е положително, каза още Хиновски. 

Консултанти на "Еврохолд" по сделката са базираната в Лондон международна адвокатска кантора Morrison & Foerster и българската - "Стоева, Чомпалов и Знеполски". Консултанти на ЧЕЗ Груп са адвокатските дружества Skils s.r.o. и "Пенков, Марков и партньори".

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Оказва се, че "Еврохолд" са имали мераци към ЧЕЗ още преди провала на сделката с Гинка Върбакова. 

Три са проверките, които предстоят, преди договорът за продажбата да се финализира и сделката да бъде одобрена окончателно - за произхода на средствата, която извършва  КФН (Комисията за финансов надзор), другата инстанция е КЗК (Комисията за защита на конкуренцията) и третата важна проверка е от страна на КЕВР (Комисия за енергийно и водно регулиране), която трябва да провери адекватната наличност на капитали и ликвидност. Тоест дали този нов собственик има възможност да инвестира в първите две години, за да натрупа капитал компанията.

"Еврохолд" за пръв път стъпва в този бизнес, до този момент компанията се занимава основно със застраховане.

Компанията дава средствата, финансов инвеститор е. 335 млн. евро ще бъдат платени, повече от сделката с Върбакова. Не знам какво е повишило цената, но изглежда по-реалистично в сравнение с предната, съответства на активите на ЧЕЗ, които повече от 10 години инвестират в нови системи, допълни още председателят на Българския енергиен форум.

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес