Транспортният бранш представлява превоз на хора и стоки. По време на пандемията най-силно засегнато е свободното движение на хората, от една страна заради ограниченията - от друга - заради самоограниченията. Това каза в сутрешния блок на БНТ министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков.
Най-силно засегнати са железниците – около 20-30% по-малко пътникопоток. С толкова съотвенто намаляват и нетните приходи на БДЖ. Автобусният сектор също е силно засегнат, особено международният подсекор. Както и авиопревозвачите, заяви той.
В този период, в който има намаляване на приходите на превозвачите, намесата на държавата е много чувствителна тема. "Искам да уверя превозвачите, че за следващата година и субсидиите и компенсациите ще бъдат увеличени", каза министърът.
В момента реализираме една мярка, с която автобусният бранш ще бъде подпомогнат с 30 млн. лева. Кандидатстването на предприятията вече е осъществено. Това е пряка помощ, която е процент от оборота за миналата година, като размерът е достатъчен да покрие оборотните средства, които са необходими в този период.
За следващата година компенсациите ще бъдат увеличени с близо 10 милиона за крайградските линии, линиите в труднодостъпни райони, подчерта транспортният министър.
Той поясни, че се водят преговори с Турция за допълнителни разрешителни за търговия в сектора на тежкотоварните превози. Работи се и по осигуряване на средства за ликвидност в размер на до 2 млн. лева.
"Най-важното при товарните превози е да се създаде възможност за намаляване на административните бариери, от друга страна и преодоляване на ефекта от пакета "Мобилност", обясни Желязков.
Искам да уверя колегите от бранша, че ще извоюваме най-доброто е рамките на законодателството, което ще осигури оцеляване на българския бизнес, каза още Росен Желязков