Работниците от торовия завод "Неохим" АД в Димитровград излязооха на протест. Те настояват да бъдат гарантирани работните им места, защото са започнали масови съкращения в компанията.
Още: Глобалният износ на петрол отбеляза спад за пръв път от пандемията насам
Още: Казахстанци с интерес към "Лукойл Нефтохим“, предлагат един милиард долара
В завода работят около 1000 души. Вече над 100 от тях са били съкратени заради намаленото производство. Миналата година предприятието е било на загуба, за разлика от предишни години, когато е отчитало печалба, съобщи Нова тв.
Какво е довело опасността от фалит - според синдикатите - високата цена на природния газ, който е основна суровина в производството на "Неохим" АД. Така стойността на производството се увеличава, а продуктът на завода се оскъпява и не е конкурентно на пазара. Това според протестиращите логично води до масовите съкращения и загубите на компанията.
Затова те настояват за намаление на цената на природния газ от 30%, за да се гарантира производството на торовия завод.
Още: Енергийният министър обеща на бизнеса компенсации за цената на тока и през 2025 г.
Още: Безработицата в България намалява, в ЕС остава стабилна
"30% е санитарният минимум, който ще гарантира съществуването на Неохим и продукцията ще може да се продава", обясни един от протестиращите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Инфлацията в еврозоната се ускорява, невиждана е от шест месеца
Още: Не отчитали продажбите си коректно: НАП установи куп нарушения в зимните ни курорти
"Тук много трудно се намира работа. Не сме голям град като София и Пловдив, за да има много фирми. Така че хората по всяка вероятност ще тръгнат да се разбягвавт. Кой по Терминал, кой по чужбина. Това изобщо не е желателно - да няма детски игри, само кучета и празни домове. Затова сме тук и всички ние искаме да подчертаем, че това не е политически, предизборен протест. Искаме среща с правителството. Знаем, че то не може да повлияе на цената на газа и да я намали, но искаме тяхното съдействие за преговори с Газпром и Булгаргаз да може цената да падне и ние да просъществуваме.", обяви един от работниците.
Протестиращите призоваха премиера Бойко Борисов да им "отдели от времето си и да се срещнат", за да могат да споделят проблемите си и да се потърси бързото им и адекватно решение. "Всички тези хора се надяват на вас, надяват се те и техните семейства утре да имат хляб". В отговор от кабинета изпращат за среща с протестиращите замесник-министъра на енергетиката Жечо Станков, който ще разговаря с работниците по-късно следобед.
"Водят се преговори, но вече месеци наред няма развитие по върпоса. Това доведе буквално до фалит завода. Ако не се вземат мерки и това ще се случи", заяви представител на протестиращите.
Още: Отчетоха спад на парниковите емисии в Германия
Още: Предложенията за работа в България намаляха драстично в края на 2024 г.
"Вчера слушах министър Теменужка Петкова, която обяви за откриването на интерконекторната връзка между Комотини и Стара Загора. Искам да я попитам за кого ще я доставят тази газ след като се унищожават такива големи предприятия?", добави той.
"Водят се преговори. Предното увеличение, което искаше ДКЕВР, не се състоя. Газта поевтиня с 5 стотинки. Малко, но ние го приемаме като тенденция и това е пътят", обясни друг работник в завода.
Още на 10 октомври 4 синдиката организираха масовото недоволство на работещите в общ протест за запазването дейността на торовия завод. "Неохим" АД е вторият по големина завод - потребител на природен газ в България. По думите на протестиращите в бранша има и други заводи в тяхната ситуация, които ги подкрепят в исканията.
"Ако загубим работата си, ние ще продължим с мирния протест, защото сме българи и искаме да работим в България. Тук в Неохим в Димитровград.", заяви трети протестиращ.
След 10 дни работниците и синдикатите в "Неохим" АД ще се организират на нов протест в София, пред Министерския съвет. Те обявиха, че ще настояват до последно за намаляване на цената на газта.
Протестиращите са подкрепени от бранша в индустрия "Химия" и от синдикатите на КНСБ, КТ "Подкрепа" и синдиката "Защита".