Правителството търси отговор на въпросите на Европейската комисия за борбата със сивата икономика и събираемостта чрез мярката за плащанията в брой – предполагам това е една от реакциите на кабинета. Това заяви председателят на Асоциацията на банките в България Петър Андронов пред БНТ.
Още: ЕСО отчита много по-високо потребление на ток по Коледа
Още: 2024 г.: Годината на биткойна и златото
Според Андронов от намаляването на тавана трябва да се притесняват 30-те процента фирми в сивия сектор и „вероятно малък процент” от тези фирми ще излязат от сивата икономика. Като знам каква е изобретателността на българина, ще трябва доста време „калибриране” на мярката, за да заработи, уточни банкерът, който добави, че някой трябва да следи дали се прескача бъдещата граница за плащане в брой и най-релевантният вариант е да се иска информация от банките, но те нямат в момента такава единна система и съответно ще има сериозно допълнително натоварване.
Андронов посочи и, че всъщност на обикновените хора изключително рядко им се налага да плащат в брой големи суми. Аз самият в последните 6 месеца нямам по-голямо плащане в брой от 300 лева, каза той.
Припомняме, че ГЕРБ коригира предложението си по въпроса с плащанията в брой – границата да падне до 5000 лева от началото на 2018 година. Преди това ГЕРБ искаше това да се случи, но и от 2019 година границата да е 1000 лева. В бюджетна комисия обаче и новото предложение на управляващите беше отхвърлено т.е. останалите политически сили искат границата за кешовите плащания да си остане 10 000 лева.
Още: КЕВР проверява извънредно електроразпределителните дружества и ЕСО
Още: ЕРМ Запад мобилизира допълнителни екипи към най-тежко засегнатите от снега райони