Руският деспот и тиранин Владимир Путин официално подписа закона, с който талибаните вече не са считани от Русия за терористи, информира Kremlin.ru.
Съгласно закона, временно може да се маха забраната за дейност на включени в руския списък терористични организации. Това може да стане, ако има фактически доказателства, че организацията, след като е била включена в списъка на терористичните организации, е преустановила извършването на дейности, насочени към насърчаване, оправдаване и подкрепа на тероризма или извършване на съответни престъпления, предвидени в Наказателния кодекс на Руската федерация.
Забраната за дейността на такава организация се прекратява със съдебно решение въз основа на заявление от главния прокурор на Руската федерация или негов заместник. Копие от съдебното решение за спиране на забраната за дейност в рамките на 5 дни от датата на влизане в сила се изпраща на ФСБ за внасяне на промени в списъка на терористичните организации, уточнява ТАСС.
Припомняме, че Държавната дума - руският парламент - прие закон, който позволява изваждането на талибаните от списъка на терористичните организации. Руските законодатели одобриха закона и на второ, и на трето четене. Той позволява временно премахване на групи от списъка, ако те са „прекратили пропагандата, оправдаването и подкрепата на тероризма“. Талибаните поеха властта в Афганистан, откакто нахлуха в Кабул през лятото на 2021 г., като оттогава насам налагат строги закони, особено за жените.
Още: Талибаните аут от руския списък с терористи: Думата прокара нужния закон
Запълване на правна дупка - това ли е основанието?
Законопроектът, приет от Думата, е за запълване на правна празнота. В действащото законодателство е предвиден механизъм за признаване на организации и движения за екстремистки и терористични и за установяване на забрана за тяхната дейност. Но доскоро не съществуваше обратен механизъм, който да позволява премахване на ограниченията във връзка с променената ситуация или поведение на посочените организации, обяснява изданието на Държавната дума - "Парламентская газета".
Сега главният прокурор може да инициира отмяната на забраната, като основанието за това, освен искова молба, трябва да бъде и обширна доказателствена база. Тя може да включва по-специално резултатите от анализа на работата на правоприлагащите органи, общата ситуация в страната, към която принадлежи дадена организация, анкети сред местните жители и обществените организации и т.н.
Още: Самоубийствен атентат: Падна главата на един от най-издирваните от САЩ терористи
Законопроектът беше приет на първо четене на 10 декември. За второ и трето четене са постъпили четири изменения - всички те обаче са били или езикови, или от техническо естество и не са променили съществено същността на предложението.