Въпреки че ЕС като цяло показва отлични резултати по отношение на чистота и ефективност, повечето държави в блока все още имат дълъг път до постигане на енергийна независимост. Това се отнася с особена сила за България, коментира Euronews. В момента САЩ са най-големият доставчик на нефтени масла (17,1 %) и втечнен природен газ (47,4 %) в ЕС, а Норвегия е лидер в доставките на природен газ (46,6 %). По данни на Евростат на Русия все още се падат 17,3% от доставките на природен газ и 17,7% от доставките на втечнен природен газ.
ОЩЕ: Кирил Петков: Ако имаш различни енергийни източници, ставаш икономически независим
С други думи, намаляването на вноса на газ от Русия – от 40% на 8% – след пълномащабното нахлуване в Украйна до голяма степен се компенсира пак от внос, само че от страни като САЩ и Норвегия, а не от местен добив. Тази нова зависимост се определя като „критична уязвимост“ в ново проучване на Европейския съвет за външни отношения - Индекс за енергиен суверенитет, пише в. "Сега".
Какво показва проучването?
Индексът оценява различни показатели за всяка страна, като отчита промените спрямо предното проучване по темата. Следят се енергийна ефективност, мерки за по-чист въздух, зависимост от внос на енергоресурси. Има и четвърти критерий, който е за новините, които отразяват усилията на дадена страна да извърши своя преход към чиста и сигурна енергетика.
ОЩЕ: Руски енергетик ни призова: Сондирайте Черно море за газ, за да се отървете от Русия
Средният "бал" на ЕС като цяло е 6.6, Финландия е №1 в класацията с общ резултат от 8,8. Естония и Румъния си поделят второто място с еднакъв резултат от 8,2.
България е на дъното на таблицата в компанията на Малта, Белгия, Ирландия и Литва - държави, класифицирани като „изоставащи“, защото разчитат в голяма степен на внос на енергия и са изправени пред значителни предизвикателства при постигането на напредък в други области.
Отличното представяне на Румъния отразява амбициозните й енергийни проекти, включително сондажи за газ в морето, вятърни турбини, разширяване на ядрения капацитет и увеличаване на инвестициите във възобновяеми енергийни източници.
В изследването ЕС получава средна оценка 4.0 по десетобалната система по "енергийна независимост". Има немалко членки, които са над средното ниво, а отличниците - Германия, Италия, Гърция, Ирландия и Португалия са близо до пълен суверенитет.
ОЩЕ: Мицотакис: Енергийната независимост на Гърция е напълно гарантирана
ЕС постига отлични резултати в усилията си за преход към чиста енергия.
Общата оценка за блока се повишава и е 8,1 - в сравнение с 7,3 миналата година. Скандинавските и балтийските страни, както и Португалия, Хърватия и Австрия, са водещи, докато Полша, Чешката република и Малта са единствените страни с резултат под 6,0. Швеция и Дания са шампиони в тази категория с максимален бал от 10 точки.