Темата за безработицата е тема от първия ден на извънредното положение. Първо, направихме изменение в Кодекса на труда за дистанционна работа, да има възможност за 4-часов работен ден. Това заяви зам.-социалният минситър Зорница Русинова.
Русинова подчерта, че другият пакет от мерки е 60% помощ от държавата за закъсали заради кризата от коронавирус. На въпрос на Нова телевизия, че всъщност освен 40-те процента разходи за заплати, оставащи за работодателите, за тях остават и всички осигуровки (20%), а по Закона за извънредното положение те не се спират.
"Търсим резерви в европейските програми", обясни зам.-социалният министър. Припомняме, че тази идея 60 на 40 още не е закон. А Русинова призна, че мерките не били универсално лекарство и се търсят начини да се разширят нещата. "Надявам се това постановление през тази седмица да бъде прието", добави тя.
Де факто средства от Европа ще отидат за обещаните по 1000 лева отгоре месечно за лекари и медицински сестри – по оперативна програма "Човешки ресурси". Това е възнаграждение, които работят на първа линия, става въпрос за минимум 14 000 души, уточни Русинова.
Що се отнася до възрастните хора, Русинова уточни, че голяма част от тях трябва някой да им купи храна, лекарства, да им я донесе. 109 общини още нямат такива механизми, засега са отделени 20 млн. лева.
Според икономиста Любомир Дацов, който живее в Испания, през последните 20 години има само 2 години, които са обърнали тенденцията от световната финансова криза в положителен аспект - 2009 и 2014 година. Съветът му да има мерки за запазване на работни места и това е абсолютният икономически приоритет. Дацов одобри мярката "60 на 40", обаче попита какъв ще е механизмът т.е. кой ще получи такава помощ. Да се види Германия, каза той.
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 24 март"