Около 250 000 работни места бяха спасени устойчиво през тези девет месеца, откакто върви пандемията. Безработицата се увеличи само с 30 000 души всъщност, можеше да бъде много повече, ако не бяха мерките, посочи президентът на КНСБ Пламен Димитров в интервю за bTV.
Още: След стряскащите мита на Тръмп: Китай готви контрамерки
Още: Какви ще са реакциите на западни страни от новите мита на САЩ?
За тях отидоха около 630 млн. лева за 11 000 предприятия – това е равносметката за работещите, уточни той.
"От гледна точка на работодателите картината не е толкова оптимистична. Много от мерките не стигнаха до бизнеса по ред причини най-вече административни и заради забавяне на обработката на документи и много сложни процедури", отбеляза Димитров.
"Мерките са разхвърляни и хаотични и голяма част от хората не ги разбраха, отдавна трябваше да бъдат консолидирани", смята още президентът на КНСБ.
Още: Канадският премиер каза какво ще се случи със световната търговия след митата на Тръмп
Още: "Денят на свободата" може да се превърне в "Ден на инфлацията": Предупреждение
Той прогнозира, че ще има нужда и до края на 2021 г. да продължат мерките за справяне с последствията от пандемията. Според него предстои тепърва и възстановяването на брутния вътрешен продукт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сенатът на САЩ контраатакува Тръмп: Отмени митата за Канада
"Поне една мярка ще бъде променена – тези прословути 24 лева, които даваха на ден, от 1 януари става 75% от средния осигурителен доход от месец октомври. Това е далеч повече от 24 лева в зависимост от това за каква заплата си работил", обясни Димитров.