Три от компаниите от кратката листа за участие в процедурата за избор на стратегически инвеститор за "АЕЦ "Белене" - "Росатом", "Дженерал електрик" и "Фраматом", ни информираха, че обединяват усилията си.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Това съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред парламентарната зала. Според нея това е нов, съществен елемент, който тя смята, че трябва да бъде докладван на българския парламент.
По-рано днес руската държавна корпорация „Росатом“ е постигнала споразумение за сътрудничество с Framatome SAS (Франция) и GE Steam Power в рамките на процедурата за избор на стратегически инвеститор за проекта АЕЦ „Белене“ в България.
Това съобщи премиерът Бойко Борисов в личния си профил във Facebook.Според написаното, трите компании - руската, френската и американската, ще участват заедно в процедурата за избор на стратегически инвеститор за "Белене". Но условието е "Росатом" да стане стратегически партньор, а General Electric ще се счита за партньор с турбогенераторната инсталация. Framatome SAS пък ще е партньор с оборудването за Автоматизираните системи за управление на технологичните процеси (АСУ ТП) за българската атомна електроцентрала, става ясно от обяснението на Борисов.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Обединяването на усилието на тези три световни лидера в ядрената енергетика показва, че процедурата ще бъде изключително оспорвана, смята министърката. Това че стигнахме дотук показва няколко неща. Първо, че обединяването тези три световни лидера в ядрената енергетика показва, че те вярват в този проект и възможността за реализацията му става все по-осезаема.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Фактът на обединението показва и нещо друго, че те вярват в България, вярват на българското правителство, в българския парламент. И тук основна роля да се стигне до това обединение има българският премиер, който със своите усилия, със своята репутация, която има в международната общност вдъхна доверие и на практика направи възможно това, да обединят усилията си в процедурата за изграждане на АЕЦ "Белене", каза още Петкова.
Тя припомни, че в кратката листа за "Белене" бяха класирани 5 компании, 3 се обединяват в консорциум, който ще участва в процедурата и занапред тя ще върви в този ход. Министър Петкова заяви, че това е добра новина за България, за всички нас, "показва доверие в българското правителство, в българския премиер, без чиято подкрепа, без неговото честно, обективно и партньорско отношение не бихме могли да се похвалим с такъв резултат."
По време на извънреден брифинг вчера, премиерът Борисов заяви, че ""България в момента строи два абсолютно невъзможни проекта". За първи път руската страна разреши на "Уестингхаус" да види нейните горива, посочи Борисов.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни