Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петкова обяви кога се очаква да завърши либерализацията на енергийния ни пазар

17 юни 2020, 12:59 часа • 1618 прочитания

Предвижда се пълната либерализация на пазара на електроенергия у нас да се извърши в рамките на от 3 до 5 години, заяви по време на брифинг пред медиите в Министерски съвет енергийният министър Теменужка Петкова.

Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк

Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията

„На първо място говорим за пълна либерализация за пазара на едро, след това на дребно, като сме заложили срок между 3 и 5 години, тъй като това е процес, който няма как да се случи еднократно. Трябва да се подходи много внимателно, имайки предвид, че България е една от страните с най-високи нива на енергийна бедност относно населението и трябва да бъдем изключително внимателни“, подчерта Петкова.

По думите ѝ подписаното Национално тристранно споразумение между правителството, синдикатите и бизнеса е изключително важно, тъй като урежда визията за развитие в различни сектори, като съществена част от него е енергийният.

„Това е секторът, който пряко засяга всеки български гражданин, домакинство и българския бизнес и индустрия. От това как ще се развива енергетиката оттукнататък до голяма степен зависи колко ще бъде конкурентоспособен и българският бизнес и българската икономика“, отбеляза Петкова, цитирана от Инвестор.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Петкова съобщи също така, че е било договорено се да бъде разработена ясна визия за бъдещето на Маришкия басейн.

Министърът коментира и темата за Зелената сделка на Европейската комисия (ЕК), като посочи, че тя дава възможност за постигане на икономически растеж, но трябва да бъде съобразена с българските национални особености.

„На първо място трябва да отстояваме своята енергийна сигурност, защото тя е в основата на всичко. Това, което България е заявявала до на настоящия момент като национална позиция по отношение на Зелената сделка: да, ние приветстваме и подкрепяме дългосрочната цел на ЕК по отношение на нулевите емисии до 2050 г., но един такъв преход трябва да се извърши плавно, да бъде справедлив и да не поставя под риск енергийната система на страната. Всяка една държава членка трябва да има възможността сама да определя своя електроенергиен микс“, посочи Теменужка Петкова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес