Позицията на България относно доставките на газ от "Газпром", изготвена по времето на служебното правителство, срещна одобрението на енергийния министър Теменужка Петкова.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
„От Министерството на енергетиката и БЕХ са работили по тази тема. Запознаха ни с позицията си, която са изпратили до ЕК. Това, което е добро като вариант е, че всяка заинтересова страна има възможност да предостави своята позиция. Българският глас ще се чуе в максимална степен в ЕК“, убедена е Петкова, която говори след днешното първо заседание на новата Комисия по енергетика на парламента.
Тя подчерта, че ЕК ще вземе своето решение на база на правомощията си и на база на антимонополното дело, което води. „Тъй като ние сме определени като засегнати страни с още 7 държави членки, ЕК е поискала да чуе становището ни във връзка с предложенията на „Газпром“. Българската позиция е изразена. Изразена е позицията на правителството и на отделни експерти. Ако преценим можем да представим допълнително становище. Колегите са отразили основните аспекти от българската позиция и на този етап не виждам какво бихме могли да добавим към нея“, каза ресорният министър.
Припомняме, че вчера (17 май) група експерти поиска официално да променим позицията в посока да искаме компенсация от "Газпром".
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Въпросите в енергетиката
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Не е най-важното да се започне със смените в енергийните дружества, каза още Теменужка Петкова.
„И в рамките на предишния ни мандат искахме да има приемственост. Важно е системата да работи спокойно, да няма сътресения. Смените не са най-важното нещо. Когато една машина работи добре по нея не бива да се правят някакви сериозни промени. Енергетиката работи добре през последните 2 години. Вече започват да се виждат и резултатите и да бъдат факт. Мисля, че работим като един добре смазан механизъм и такива самоцелни смени не са най-важното нещо“, заяви Петкова.
Тя обясни, че за ВЕЦ „Родопи“ през февруари тази година е имало сигнал от работещи в предприятието до служебния министър на енергетиката, свързан с твърдения за нарушения. Става въпрос за претенции по отношение на начина на управление на предприятието.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
„Направих среща с колегите от ВЕЦ-а и с директора на НЕК. Не смятам, че противоречията са толкова драстични, но искам да знам каква е реалната ситуация. Всеки може да твърди каквато иска, но трябва да се направи задълбочена проверка, каквато съм разпоредила. Днес представители на министерството, БЕХ и НЕК отидоха на място и ще проверим всички факти, за които се твърди в този сигнал. Ще отида и на място, за да видя каква е ситуацията, но няма да позволя междуличностни проблеми да влияят върху работата на предприятието, което е структуроопределящо и изключително важно за енергийната сигурност на страната“, обясни министърът на енергетиката.
Петкова обясни пред членовете на ресорната комисия, че една част от оборудването на АЕЦ „Белене“ е в България, друга част ще в страната след края на август тази година. „Съхранява се на площадката на АЕЦ „Белене“ при добри условия. Предприели сме всички необходими мерки и действия то да се съхранява при най-добри условия. По-важната задача е какво следва от тук нататък. При даването на този отговор ще разчитаме много на парламента, за да може да вземем най-доброто решение за България“, категорична бе Петкова.