Договорът между "Булгаргаз" и Държавната петролна и газова компания на Азербайджан SOCAR за доставка на 1 млрд. куб. м. газ от находището "Шах Дениз 2" от 2020 г. има ключово значение. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ
В София се провежда петото заседание на междуправителствената българо-азербайджанска комисия за икономическо сътрудничество.
Съпредседател на комисията от българска страна е министър Петкова, а от азербайджанска – министърът на селското стопанство Инам Каримов, съобщи пресцентърът на Министерството на енергетиката.
Петкова увери участниците в заседанието в активните усилия на българското правителство за осигуряване на диверсификация на газовите доставки чрез изграждане на междусистемните връзки със съседните държави.
Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни
Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"
"Ключово значение сред тях има тръбата с Гърция. Всички основни тръжни процедури в момента са в ход, така че връзката да бъде въведена в търговска експлоатация през 2020 г., когато се очакват и първите количества природен газ от Азербайджан.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: tbi bank изплати лихви на инвеститори в облигации
Още: Подписваме с Toshiba за ремонта на още един хидроагрегат от ПАВЕЦ "Чаира“
Тези доставки ще задоволят около 30% от потреблението в България, което е сериозен дял и ще повиши значително енергийната сигурност на страната", обясни още Петкова.
Двустранната среща в София е продължение на разговорите между премиера Борисов и президента на Азербайджан Илхам Алиев през януари.
По време на визитата си в Баку министър-председателят обсъди редица въпроси с газовите доставки, както и беше открита редовна въздушна линия между двете страни.
Още: Подгответе се за по-дълги опашки на летищата: Предупреждение от Европейския потребителски център
Още: Инфлацията на празничната трапеза: Колко по-скъпа ще е тази година?
Министър Петкова подчерта пред своя гост и добрите макроикономически показатели на страната – България е една от водещите държави от ЕС, които очакват ръст на БВП около 4 % през тази година.
Данъците в страната са сред най-ниските в ЕС, което ни прави атрактивна инвестиционна дестинация, заключи тя.