Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парламентът най-после видя опасността от спиране на ТЕЦ-ове, БСП настоява за нова АЕЦ

30 юни 2017, 13:00 часа • 10786 прочитания

Консенсус за бъдещето на българската енергетика – около тази позиция се обединиха като цяло всички партии в Народното събрание.

Още: Еврокомисар: ЕС трябва да замени руския газ с повече доставки от САЩ

Още: Нова изненада от Бюджет 2025: Повишава се и цената на винетките

Имаме нужда от нови мощности, нови ядрени мощности. Това заяви червеният депутат и бивш енергиен министър Драгомир Стойнев, който коментира темата от гледна точка новите екостандарти на ЕС за ТЕЦ-овете в Европа. Той беше категоричен, че държавата вече не може да чака и е редно най-после да бъде видяна управленската програма на правителството и конкретно намеренията за сектор "Енергетика".

Същевременно от името на БСП червеният депутат Таско Ерменков обяви, че е много доволен от намерението на държавата да работи за защита на въглищния и миньорския ни сектор, тъй като новите екостандарти на ЕС щели да доведат до загуба на минимум 100 000 работни места. Става въпрос за стандарти, с които се намалява нивото на отделяне на азотни оксиди, серен диоксид и живак. Ерменков поиска възможно най-скоро държавата да обяви какви искания внася пред ЕК заради стандартите, а депутатът от ГЕРБ и бивш шеф на АЕЦ Козлодуй Валентин Николов посочи, че тъй като решението за екостандартите не е публикувано, то партията на Бойко Борисов предложи датата 31.10.2017 за изнасяне на доклад относно предприетите от България действия пред Брюксел и това беше одобрено. Беше решено и това да е задача само на енергийния министър Теменужка Петкова.

Беше изказано и мнение да се търси повторно гласуване на европейските екостандарти, макар че не беше посочено има ли такъв прецедент. Идеята е гласуването да стане, след като наши експерти, например от БАН, направят изследвания на отделянето на съответните вещества от ТЕЦ-овете. Изрично внимание беше обърнато на комплекса "Мини Марица Изток" като ключова част от системата на въглищни ТЕЦ-ове и минна дейност. Валентин Николов обаче обяви, че преработването на серен диоксид от държавния ТЕЦ "Мини Марица Изток 2" не достига дори 70% при изискване 98% съгласно новите европравила. Той каза, че има два варианта на действия след 2021 година, когато вече трябва да има спазване на стандартите – или инвестиции за нови сероочистващи мощности, или дерогация, но вторият вариант е само временен. Пред Комисията по енергетика в парламента МОСВ обяви, че очаква наказателна процедура от ЕК заради мръсен въздух, а такава процедура много ще навреди на евентуална дерогация.

Още: Русия затвори десетки магазини на популярна сред по-бедните руснаци търговска верига

Още: Цената на петрола приключва седмицата с неочаквана промяна

Енергийният министър Теменужка Петкова подчерта много важната роля на големите ни горивни инсталации, като те трябва да докажат чрез проучвания, че екологичната полза от изпълнение на европейските екостандарти е много по-малка, отколкото предполагат вложените разходи. Само така можело да бъде спечелена дерогация.

Никой от депутатите не се спря на ситуацията с ТЕЦ "Брикел" и какво е действителното положение на очистващите мощности там. Имаше обаче признание от страна на червения депутат и бивш директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов, че ситуацията с бъдещето на ТЕЦ-овете ни е такава, че може би сме закъснели и че дори дерогацията е много труден вариант. Той бързо-бързо попита какво ще се прави с оборудването от АЕЦ "Белене" - ще има ли инвеститор за ядрена централа в Белене, или ще се търси как да се използва това оборудване за 7-ми и дори 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй". Теменужка Петкова се съгласи, че и това са възможности, върху които управляващите мислят. Нямаме алтернатива на атомната енергетика, подчерта Генов.

Рамадан Аталай от ДПС пък обвини управляващите и конкретно ГЕРБ, че атакували алтернативни мощности като "Цанков камък" и "Син поток", а сега всички се сетили, че скоро ще имаме сериозен проблем с ТЕЦ-овете.

Други аспекти на енергийната ни сигурност

Още: Стотици милиони: АПИ обяви колко са приходите от винетки и такси през 2024 г.

Още: Проф. Касчиев: Ако не отидат в Украйна, реакторите от АЕЦ "Белене" ще стоят като паметник на глупостта (ВИДЕО)

Драгомир Стойнев обърна внимание и на проекта "Турски поток", като предупреди, че Гърция и Сърбия са готови да строят съответната инфраструктура, за да се включат в проекта. Бившият енергиен министър от кабинета "Орешарски" призова да има обща позиция за включване към "Турски поток", което ще гарантира и реализацията на газов хъб "Балкан", който, по думите на Стойнев, още е медиен проект. А колегата му Таско Ерменков призова за повече активност по отношение на енергийната сигурност на България, най-вече газовите доставки.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес