Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От "Пътпроект – 2000" обясниха какво са правили по АМ "Струма" преди да има поръчка

12 февруари 2019, 09:30 часа • 6014 прочитания

Фирмата, реализирала идейния проект за строителството на отсечка от АМ "Струма”, е правила временни пътища и сондажи миналото лято в Кресненското дефиле. Това каза пред bTV управителят на "Пътпроект – 2000” инж. Любен Симеонов.

По думите му такива са правени не само миналата, а и през 2017 г. Идейният проект е възложен от Агенция "Пътна инфраструктура" и на практика предхожда изготвянето на техническия проект и строителството.

"Заедно с изготвянето на идейния проект, който започна през 2016 г., ние трябваше да направим подробно инженeрно-геоложко проучване на трасето и масива, през който минава набелязаното развитие на автомагистралата. Миналото лято сме направили около 20 сондажа с дължина около 400 метра, а през 2016 г. сме изработили 1700 метра линейни сондажи”, каза инж. Симеонов.

"Не сме прекарвали пътища, ние възстановихме стари пътища, силно ерозирали в следствие на атмосферните условия”, подчерта той. "За да достигнем до набелязано място да сондираме, сме направили допълнително площадки и пътища. Не може да са 7000 метра, не зная колко са, трябва да се обърна към инженер-геолога”, отбеляза управителят на фирмата.

По думите му може има направени нови пътища, но не са всички нови. "Има отклонения, за да стигнем до мястото, което сме набелязали за инженерно-геоложко проучване”, уточни той.

Инж. Симеонов призна, че никой не е искал да се правят допълнителни сондажи. По думите му през април 2018 г. от АПИ са му възложили да актуализират парцеларния план. Когато е възложена актуализацията, проектантите са решили "да довършат работата си”, за да не допуснат грешка и да не подведат и правителството, и бъдещи контрактори, стана ясно от думите на управителя на фирмата, изготвила идейния проект. По думите му е имало геоложко проучване, но не със сондажи, а с други методи. "Това е наша инициатива, АПИ не знае”, подчерта инж. Симеонов.

"Исках да проверя дали този откос, който съм заложил в идейния проект, отговаря на инженерно-геоложките условия. Ние сме го проверили, но чрез друг метод, не конкретно чрез инженерно-геоложко сондиране”, категоричен беше проектантът.

"През 2017 г. информирахме горското стопанство. Сега, разчитайки на информацията от 2017 г., през 2018 г. направихме допълнителни сондажи”, отбеляза той.

Припомняме, че на 11 февруари от АПИ обявиха, че не са възлагали изпълнението на никакви дейности по трасето на лот 3.2 от АМ „Струма“ - между Крупник и Кресна, свързани с извършването на сондажи, прокарването на временни пътища или на каквото и да било друго.

"Агенцията е категорично против свързването ѝ с дейности, които не са възлагани и изпълнявани от нея. Още повече, че чрез тях се правят внушения, че стартираните през миналата година две тръжни процедури за двата участъка на лот 3.2 за избор на изпълнители са опорочени. Към момента няма избрани изпълнители и сключени договори, въз основа на които да бъдат извършвани строителни дейности по бъдещото трасе на магистрала „Струма“ през Кресненското дефиле", посочиха тогава от АПИ.

Също на 11 февруари експерти от неправителствената организация „Антикорупционен фонд” представиха сателитни снимки, на които се вижда как в участъка на лот 3.2 от АМ "Струма" работят тежки машини, прокарани са пътища и е правен вертикален сондаж.

На 30 август миналата година АПИ обяви обществена поръчка за изготвяне на технически проект и строителството на платното в посока от „Кулата” към София. То ще преминава източно от Кресненското дефиле по ново трасе. Дължината на отсечката е почти 24 км, а стойността на поръчката е 430 млн. лв.

Снимка: Архив

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес