„Нямаме притеснения относно осигуряването на финансиране на сделката”. Това заявиха от „Инерком България” в отговор на въпрос на bTV дали има риск за финансирането (на покупката на активите на ЧЕЗ в България - бел. ред.), каквито опасения изрази председателят на Надзорния съвет на чешкия гигант ЧЕЗ Вацлав Пачеш.
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
„Нямаме информация за оказван натиск върху банки и не можем да коментираме действия, които не са свързани с нас”, отговориха от „Инерком” дали е оказван натиск към банки да оттеглят подкрепата си.
„Както вече многократно казахме, "Инерком България" води преговори с няколко международни финансиращи институции и преговорите са в ход последните няколко месеца. Финансиращите институции, с които работим, изчакваха подписването на договора за покупко-продажба и наличието на финансовите резултати на 2017 г., за да могат да работят с най-новите данни и да преминат към следващият етап на финансирането”, посочиха още от „Инерком”.
Припомняме, че по-рано пред БНР председателят на Надзорния съвет на ЧЕЗ Вацлав Пачеш изрази опасение, че заради натиска от страна на медиите, може "Инерком България" да не успее да намери пари, за да купи активите на дружеството. Пачеш добави, че, "изглежда", българският премиер Бойко Борисов не иска ЧЕЗ да прави бизнес в България.
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ
Председателят на надзорния съвет изказа тезата, че медийния шум е подплашил банки, които са били готови да дадат заем на "Инерком България" за сделката. От думите на чеха излезе, че всичко е тръгнало от вътрешен документ от ЧЕЗ с информация за готовите да окажат подкрепа на "Инерком България" банки, който обаче е стигнал до медиите в Чехия, и в България, след като е бил изпратен до Бойко Борисов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни
Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"
"Има изтичане само на един документ, в който се съдържа информация за финансовите институции, които биха осигурили заем за "Инерком", за да закупи активите на ЧЕЗ. Във вестниците прочетох, че заради натиска две български банки (бел. ред. - "Уникредит Булбанк" и Първа инвестиционна банка) са се оттеглили. Става дума за натиск от българското правителство. Ако това наистина е вярно, се опасявам, че всичко ще отиде на вятъра. Страхувам се, че "Инерком" няма да успее да си осигури средства, за да плати активите на ЧЕЗ България. Тогава мисля, че има други компании, които искат да закупят българските активи. Доколкото знам, интерес има от "India Power" и от "Енерго-про". Все още има интерес да закупят целия бизнес в България, особено индийската компания", коментира още Пачеш.
По-рано днес (13 март) държавният глава Румен Радев заяви, че заради ЧЕЗ ще свика следващия месец Консултативен съвет за национална сигурност /КСНС/, на който ще бъдат разгледани въпросите за енергийната сигурност на страната.