Минималната работна заплата вече ще се определя според професията. Тя няма да е обща за цялата страна.
Това ще залегне в тристранно споразумение с 40 мерки в 4 ключови сфери, което ще подпишат днес синдикати и бизнес. Мерките са били обсъдени на 16 юни на среща при премиера Бойко Борисов.
Основно диференцираното минимално възнаграждение ще има в няколко големи сектора: енергетика, образование, бизнес среда и демография, съобщава 24 часа.
На какъв принцип ще се определя минималната работна заплата?
Идеята е всяка година профсъюзите и работодателите да договарят минималната заплата, но паралелно с това и минималното заплащане по отрасли.
В момента държавата я определя административно. Когато бъде въведен този нов механизъм, ще отпадне и задължението на държавата да определя минималните нива на осигуряване за браншовете.
Новият механизъм трябва да е факт от 2021 г., а преговорите по методиката започват сега.
От 2022г. по настояване на синдикатите максималният осигурителен доход ще се определя по златното швейцарско правило т.е. изменение спрямо промяната на инфлацията на годишна база. По него ще се определя и минималният осигурителен доход на самоосигуряващите се лица.
Още промени
Отпада предложението на синдикатите в края на годината да се връща данък общ доход на хората с нисък доход.
Държавата не е съгласна и НОИ да заплаща първите 3 дни от болничните.
В споразумението ще има предложения за реформа в здравеопазването и образованието. Залегнало е и предложението за по-висока ставка за нощния и извънредния труд, като от догодина ще се плаща най-малко левче.
Това са мерки и реформи, които ще се изпълняват през следващите години, обясни председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.