Народните представители обсъждат в зала законопроект за промените в държавния бюджет за 2020-а заради извънредното положение и кризата с коронавируса. По-рано комисията по бюджет и финанси одобри предложението на правителството. Според него параметрите на макрорамката ще бъдат променени като спадът ще бъде 2.9% от БВП или 3.5 млрд. лв. дефицит и ще се даде възможност за теглене на нов външен дълг в размер до 10 млрд. лева. Това при обсъждането в комисия бяха и най-критикуваните елементи от страна на опозицията.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Същото се случи и при дебатите в залата.
„Новият дълг от 10 млрд лв. е нужен за фискален буфер при евентуално утежняване на икономическата криза. Нито един лев от него няма как да се похарчи като допълнителен разход от бюджета, без да се гласува от Народното събрание“, каза от парламентарната трибуна финансовият министър Владислав Горанов.
Фискалният резерв към края на февруари по данни на финансовото министерство бе 10.6 млрд. лв., половината от които са неприкосновени, защото включват Сребърният пенсионен фонд и фондовете за АЕЦ "Козлодуй". Новият дълг е необходим за покриване на погашения по текущ публичен дълг (2.2 млрд. лв.), за финансиране на очаквания дефицит - 3.5 млрд. лв. и за капитализиране на Българската банка за развитие 0.7 млрд. лв., обясни министърът. Остатъкът до 10 млрд. лв., както и парите във фискалния резерв ще се пазят като резерв при необходимост от ликвидност в икономиката, в държавния или в банковия сектор, тъй като България е във валутен борд и не може да печата пари, за разлика от повечето държави по света. Средствата не могат да се харчат за разходи без решение на Народното събрание.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
"Стратегията за поддържане на достатъчно фискални буфери преди да се наложи да се занули фискалният резерв смятам за по-удачна", отговори Горанов на въпрос от БСП защо се предлага да се тегли нов заем при положение, че има фискален резерв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Припомняме, че финансовото министерство коригира бюджета като занижава очакваните приходи с 2.44 млрд. лв. и завишава разходите с 1.07 млрд. лв. От тях 1 млрд. лв. са предвидени за изпълнението на схемата за запазване на заетостта "60:40" чрез трансфер към бюджета на НОИ, а 70 млн. лв. ще отидат за допълнителни лихвени разходи, свързани с увеличението на лимита на държавния дълг от 2.2 млрд. лв. на 10 млрд. лева.
По-рано опозицията остро нападна предложенията на финансовото министерство.
"Предлаганата актуализация на бюджета за 2020 г. за нас е признание за провал и празен чек за политическото оцеляване на Борисов и управляващите",каза лидерът на БСП Корнелия Нинова и обясни:
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
"Защо провал? Актуализацията на бюджета трябва да реши възникналите проблеми в различни сектори в резултат на кризата. Преди да започнем обсъждането за промените, трябва да имаме пълна картина на изходната точка, от която тръгваме. Какво е настоящото финансово състояние на България. На 29 февруари 2020 г. разбрахме от финансовия министър, цитирам: "Към февруари месец 2020 г. реализираме излишък от 1, 5 млрд. лв." Три седмици по-късно на 18 март разбрахме от премиера Борисов, отново цитирам, за да няма после обвинения в неистини: "От излишък в края на февруари бюджетът вече е на дефицит от 3,5 млрд. лв." За три седмици по думите на финансов министър и премиер 5 млрд. лв. просто изчезнаха. Питаме къде са? Защо ги няма? Получихме отговор от самия премиер, отново цитат: "На дефицит сме, защото бюджетът не се попълва, а всеки месец отиват милиарди за пенсионната система".
Ако се следва логиката, датите и числата, премиерът твърди, че пенсионерите са стопили държавната хазна за три седмица с 5 млрд. лв., подчерта Нинова.
"Фактите обаче са други. Месечно за пенсии от бюджета се заделят 770 милиона. Изводите оставям на вас. За нас изводът е следният. Балонът за излишъци, за цъфтеш, за просперитет се спука. Истината лъсна, числата са били фалшиви и бюджетът е кух. Сега правителството иска заем до 10 млрд. лв. за справяне с кризата". Според нея безспорно ще се взимат заеми, но не в такъв размер.
Мярката 60/40 Нинова коментира так: "Едва 8 % от фирмите заявяват вчера, че ще се възползват от тази мярка, защото тя ги натоварва твърде много и предпочитат да освободят работещите. Така те стават безработни, отиват в бюрата по труда, натоварват НОИ и рано или късно НОИ ще изпита огромни затруднения. Какво се получава от тази мярка: работниците си губят работното място, работодателите губят своите работници. Държавата губи, защото НОИ ще бъде претоварен и рано или късно ще гръмне. Т.е. всички губят от тази мярка. За самоосигуряващите се, с какво ще помогне държавата на вас? Ами с нищо. Дейци на културата, науката, образованието, архитекти, инженери и журналисти вас дори и мярката 60 на 40 не ви лови. Нещо повече в Закона за извънредното положение дори отлагателните срокове за декларациите ви не важат. Уважаеми пенсионери, вие какво ще почувствате от този дълг до 10 млрд.? Също нищо. 50 млн. за великденски надбавки, които ги имаше преди това и увеличение по швейцарското правило, което беше заложено и в бюджета и досега. Нито дума за увеличение на пенсии, преизчисляване. Групите българи, които дотук изредихме - приблизително 3, 5 млн. няма да получат нищо реално от тази актуализация. Втората причина е очаквания спад в икономиката. Тя е описана така: "Несигурността ще доведе до спад на общите инвестиции, износът на стоки и услуги ще намалее с 16 %, особен риск има за микро и малките предприятия". Перфектни констатации. Да видим как дългът от 10 млрд. ще помогне на икономиката в тези направления", допълни още Нинова.
"В актуализацията на бюджета няма посочено и едно евро европейска помощ. Не казвайте, че е понеже, ще прехвърляме от европейските програми в България. Европейската комисия реши за България поне засега извън тези средства, които имаме тук, приблизително 1 млрд. евро за България. Може би това не е окончателното решение, може би ще има още. Защо ги няма в бюджета? Като приход, в приходната част и как ще ги харчите като дойдат. Непрозрачно, разбира се, защото ги няма и в разходната част. Във вашия бюджет няма и едно евро увеличение по тази линия за европейска солидарност", изтъкна още лидерът на БСП.
"Обикновено рядко цитирам премиера, но ще завърша с негови думи от 28 март. само преди 6 дни, в които той казва: "Можем да вземем заемни пари, но те ще трябва да се връщат с лихвите от децата ни, от следващите поколения". Уважаеми български граждани, тази актуализация на бюджета не решава проблемите, възникнали от кризата. Тя ги задълбочава. Ще се вземе този заем от 10 млрд., но той няма да стигне до онези, които имат най-голяма нужда, а ще се връща, както казва самия премиер от децата и поколенията след тях. Ние от "БСП за България" няма как да бъдем част от това. Няма да подкрепим актуализацията на бюджета, между първо и второ четене ще предложим онези политики и такива текстове, които реално да помогнат на икономиката да излезе от кризата и да се стабилизира и на всеки един от вас да се стабилизирате и да излезем от тази криза заедно", обяви още тя.
"Теорията на БСП за 10 млрд. лв. празен чек е разбита на пух и прах с проста аритметика", контрира народният представител от ПГ на ГЕРБ Александър Иванов .
"Днес в Бюджетна комисия по-рано днес обсъждахме параметрите на предложенията на Министерски съвет за изменение на държавния бюджет за 2020 г. и предвид световната криза, очертаваща се икономическа, и България в приходната част на бюджета е нормално тези предложения да бъдат разгледани от Народното събрание. Тук за мен настъпва недоумението от широкото неразбиране как функционират държавните финанси и каква е функцията на бюджета и държавата през приходната и разходната си политика. Нормално е при по-малко приходи в бюджета за тази година поради обективни причини, които всички ще станем свидетели, ако не сега, то в скоро време, да говорим за бюджетен дефицит", обясни още Иванов.
Колеги отляво, аз донякъде си обяснявам защо вашите управления винаги се характеризират с не така успешно финансово развитие на държавата и на българските граждани, да не кажа и по-тежка дума. Вие имате генерални неразбирания, които будят за мен учудване при положения, че се изказвате и сте специалисти в бюджетната сфера и по отношение на финансите, каква е функцията на бюджета. Първо, уважаеми колеги, проста аритметика показва, че тук не може да става дума за 10 млрд. празен чек. Вие няколко пъти го споменахте, даже и не можахте да направите простата сметка и се наложи други колеги от парламентарни групи да го правят. 10 млрд. при поемане на нов ангажимент за държавен дълг, когато 2, 2 млрд. имаме заложени в бюджета, който гласувахме края на миналатагодина, значи не са 10 млрд. нов дълг, а 7, 8. БСП не разбира, че държавния бюджет не може да бъде надвишаван и разходван от Министерски съвет с нито един лев отгоре на гласуването от народните представители" изтъкна Иванов.
Според ДПС правителството подценява удара върху икономиката.
"Прогнозата на правителството е оптимистична. Ударът ще бъде по-тежък. Непрофесионално е да се говори за 10 млрд. лв. нов дълг, защото се предлага да се увеличи досегашният таван от 2.2 на 10 млрд. лв., т.е. със 7.8 млрд. лв. повече. Ние ще подкрепим така предложеното изменение на държавния бюджет. В условия на тази криза ние отказваме да бъдем несъпричастни с останалите институции", заяви депутатът от ДПС Йордан Цонев. „Единственото нещо, по което можем да спорим с кабинета, но и то е под условие, е дали тези стъпки са достатъчни. На този етап те са достатъчни, но периодично ще трябва да се добавят нови мерки.", заяви той.
"С тази актуализация се дава сигнал за комфорт", заяви председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова от ГЕРБ. Ако тези параметри с времето се окажат прекалено консервативни, сме тук, за да ги променим, добави тя. „В този закон има възможност за сериозен ликвиден буфер, който ще даде на правителството възможност за гъвкавост, да може да реагира, ако е необходимо, за часове. Не приемам да съберем трохичките по джобовете си, да ги изхарчим днес, и, когато после имаме нужда от пари, да тръгнем да ги търсим неизвестно откъде и на каква цена", подчерта Стоянова.
Патриотите подкрепиха предложената актуализация на бюджета. „Наясно сме, че трябва да подкрепяме почти всички промени в бюджета, защото правителството има достъп до пълната информация за средствата, които влизат и излизат“, посочи Александър Сабанов.
Вижте още:
На ниво комисия: Одобрена е актуализацията на бюджета за 2020 година
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 3 април