Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Новата година започва с ценови скок, бизнесът - в шок

11 декември 2018, 07:30 часа • 4915 прочитания

Новата 2019 г. ще започне с ново щафетно поскъпване на стоки и услуги. Цените вече от месеци са под огромен натиск заради безумно високите стойности на тока, който фирмите купуват от уж свободния пазар. По тази причина за поскъпване се готвят все повече производителите на основни хранителни стоки - от хляб и кисело мляко до колбаси и сладкиши, пише в. "Сега".

Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия

Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)

Задава се и сериозно увеличение на разходите за бита - водата ще поскъпне от 1 януари, като най-сериозен ще е ударът за домакинствата в Ямбол, където цената ще достигне близо 3 лева (2.911лв. с ДДС).

За София планираното повишение е около 9.3% до 2.58 лв. с ДДС. Новите цени, предложени от ВиК дружествата, още не са утвърдени. Комисията по енергийно и водно регулиране трябва да се произнесе по тях окончателно след Коледа.

КЕВР трябва да си каже думата и за другото предложение за тарифна корекция - на „Булгаргаз“, което също ще повлече верижно поскъпване на стоки и услуги. Държавният монополист иска поскъпване на природния газ с 3.5%. От КЕВР уверяват, че това нямало да се отрази на парното и топлата вода.

Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия

Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ

Освен това токът за бита също щял да запази цената си. Но ключовата дума тук е „засега“. Междувременно бизнесът в България буквално е в шок от непоносимите цени на електроенергията. В рамките на броени седмици токът на „свободния“ пазар (доминиран от три големи държавни предприятия) поскъпна с около 350%. Началото на седмицата обаче е по-спокойно - цената на свободния пазар на тока се движи на кота около 90 лева.

Расте лавинообразно броят на производствените предприятия от различни браншове, които твърдят, че при тези стойности на ел енергията (над 200 лева за мегаватчас) стоката им става непродаваема.

Особено притеснени са пекарите. „10% от стойността на всяка закуска и от стойността на всеки произведен хляб е електрическата енергия. В момента работим на ръба. Поскъпнаха всички продукти. Няма как да сложим по-малко материал, да печем по-кратко или да харчим помалко електроенергия“, обясни хлебопроизводителят Димитър Бешиков пред Нова телевизия.

И месопреработвателите са в паника от растящите разходи. Между 13 и 15% от цената на всеки колбас на щанда идва именно от тока.

Още: tbi bank изплати лихви на инвеститори в облигации

Още: Подписваме с Toshiba за ремонта на още един хидроагрегат от ПАВЕЦ "Чаира“

„Увеличение при колбасите би имало с около 5% от крайната цена. Ако кажем, че един колбас струва 10 лв., то увеличението ще бъде с около 50-60 стотинки“, допълни Атанас Урджанов от Асоциацията на месопреработвателите. Поскъпването на водата е очаквано и е заложено в бизнес плановете на дружествата, но сега ще съвпадне с останалото поскъпване. Увеличението на цената на водата е основно заради новата услуга „пречистване“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес