Разходите за обезщетение за временна нетрудоспособност поради общо заболяване през 2018 г. са 557 млн. лв. или със 195 млн. лв. повече спрямо 2014-а. Това заявиха от Националния осигурителен институт, цитирани от "Монитор". Експертите отчитат сериозен ръст на издадените болнични за общо заболяване. С 344, 4 хиляди са се увеличили издадените листи от 2014 г. до 2018 г.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Близо с 21,9% са повече издадените болнични за период от 15 до 30 календарни дни. Сериозен е скокът и на хората, ползвали обезщетение до 3 работни дни, като те са с 47,3% повече спрямо 2014-а, става ясно още от статистическите данни на Института.
От там посочват, че най-голяма финансова тежест обаче оказва временната неработоспособност до 30 дни. За 5 години изплатените от държавното обществено осигуряване работни дни във временна неработоспособност нарастват с 20 на сто, а разходите – с над 50 на сто.
НОИ сигнализира и за злоупотреби с болнични листовe. Става дума за издаден болничен и преглед на лице, което по същото време не е било в България. Историята е фрапантна с това, че на жена от врачанския регион, на която е издаден болничен лист за лечение в къщи след хоспитализация, заминава в чужбина. Преди да изтече болничният ѝ обаче друг лекар ѝ издал продължение без изобщо да я е виждал, тъй като е била в чужбина. Според сигнала за този случай, получен в НОИ, издаването на болничните става по телефона и е мотивирано със 100- 200 лв. По-късно жената не е обжалвала решението на НОИ за спиране на плащанията по нейните болнични листи и е възстановила сумите по тях.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
От Института имат информация и за друг врачанин с 6-месечен болничен, който заминал за САЩ. За да се установят тези нарушения, е необходима съвместна работа на няколко институции, категорични са от НОИ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Според Надя Василева от Асоциация BG Staffing трябва да се създаде дигитален трудов регистър, в които да са обединени няколко институции, които лесно с един клик да осъществяват контрол по досиетата на бивши и бъдещи служители. Ако един работодател влезе в такъв регистър и види кандидатът за работа какви болнични е вземал последните 3 години, кога и как е започвал и напускал работа, ще може да прецени и дори да сигнализира ако нещо го притеснява, обясни Василева, чиято идея вече била обсъдена на кръгла маса с бизнеса и Социалното министерство и се готви проект за създаването на регистъра.