Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НАП: Светват ни много лампи за имотите на властта

11 април 2019, 11:30 часа • 2684 прочитания

Започват съвместни проверки на НАП и прокуратурата на замесените лица в скандала с имотите на властта. Годишно се правят около 2000 подобни проверки, обяви говорителят на Националната агенция по приходите (НАП) Росен Бъчваров. Повече данни ще бъдат обявени от прокуратурата днес.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Скандалът "Апартаментгейт" предизвика множество съмнения откъде идват парите за имотите на властта, като се заговори и за укриване на данъци.

Запитан не светва ли червена лампа на данъчните, че има нещо нередно при луксозните имоти на държавни служители, Бъчваров отговори: "Светват ни множество на цвят лампи".

"НАП проверява всички, независимо дали са политици, или не. Никой не е застрахован от данъчен контрол", увери той.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Приходната агенция работи със специална програма, сравняваща имуществото и доходите на физическите лица. Когато доходите на някой гражданин очевидно не са достатъчни за начина на живот, който той води, му се прави проверка и ревизия.

НАП наблюдава върху декларираните от работодателите доходи, като така се изключва възможността да се пропусне събирането на служебни бележки и физическите лица да влязат неволно в нарушение, напомни Бъчваров. Доходите могат да се проверят чрез електронните услуги на Националната агенция по приходите.

В атака срещу нелегалните превози 

Приходната агенция започна кампания срещу нелегалните превозвачи показва "плашещи" данни - много хора извършват превози в страната и чужбина нелегално с лични автомобили, без да спазват никакви правила, разкрива пред БНТ говорителят на НАП Росен Бъчваров.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

По думите на Бъчваров далечните пътувания към чужбина с един шофьор, който кара по 24 часа, са заплаха за сигурността на хората. "Когато купите един бус на 20 години, започнете да возите хора в България или в чужбина и не правите нищо от изискваното от закона, това не е редно", обобщи той.

По думите му, предстоят още такива операции, които протичат с т.нар. "таен клиент" - служител на НАП. В случая с превозите до чужбина, заплащането се извършва извън България, но НАП извършва проверки и в страната.

Със спечеленото нелегалните превозвачи често си купуват нови коли или недвижими имоти, но нямат официални доходи, с които да оправдаят покупките си. Дори елементарна данъчна проверка може да установи, че те укриват данъци.

Глобата за неиздадена касова бележка е 2000 лв., а ако не бъдат издадени касови бележки и билети на няколко пътници, глобата се увеличава пропорционално, а превозното средство може да бъде спряно от движение за един месец, припомни Бъчваров.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес