Не е изключено възобновяване на проекта АЕЦ "Белене", София обмисля различни възможности за използване на руското оборудване, произведено за "Белене".
Това каза руският външен министър Сергей Лавров в интервю за българското сп. „Международни отношения”.
„През декември 2016 г. успяхме да обърнем страницата, свързана с проекта АЕЦ „Белене”, посочва министърът.
„След като българската страна изплати 600 млн. евро на руския производител за произведеното оборудване, то стана нейна собственост”, припомня Лавров, цитиран от БГНЕС.
Той съобщи, че „в момента София обмисля различни възможности за използването му, включително и в интерес на възобновяването на проекта”.
Лавров напомня, че през юни 2017 г. ПАО „Газпром” и българското министерство на енергетиката са подписали пътна карта за развитието на сътрудничеството в газовата сфера, което предполага проучване на възможността за разширяване на българската газотранспортна система.
Припомняме, че нднешното си заседание народните представители решиха до 30 юни министърът на енергетиката (бел. ред. - евентуално Теменужка Петкова, която подаде оставка, но все още не проведено обсъждане дали да бъде приета) трябва да внесе официално предложение какво да правим с проекта АЕЦ "Белене". Енергийният министър ще трябва да внесе конкретни предложения с възможностите за реализация на "Белене", както и с възможността да бъдат отделени активите и пасивите по проекта в отделно юридическо лице.
Руско-българските отношения не зависят от колебанията на политическата конюнктура, страните са заинтересувани от развитието на конструктивно взаимодействие, каза още руският външен министър.
„България е важен партньор на Русия в Европа. За нас отношенията със София са важни и не зависят от колебанията на политическата ситуация”, подчерта първият дипломат на Русия. „Заинтересовани сме от тяхното по-нататъшно укрепване на принципа на взаимната изгода и отчитане на интересите на другата страна”.
Освен това, посочи Лавров, „за съжаление през последните години диалогът ни не винаги беше успешен”.
„Най-яркият пример е взетото от София под натиска на Вашингтон и Брюксел решение за отказ от строителството на стратегически важния газопровод „Южен поток”, каза руският външен министър.
„Със задоволство констатирам, че днес българските партньори показват заинтересованост от развитието на конструктивно взаимодействие. И това дава резултати. Възобновен беше ръстът на стокооборота – миналата година обемът му се увеличи с 24% до 3,45 млрд. долара”.
„Очаквам планираното за есента XVI заседание на двустранната междуправителствена комисия по икономическо и научно-техническо сътрудничество да помогне за консолидиране на положителните тенденции, да очертае перспективни направления за съвместна работа”.