51-вото Народно събрание не успя за седми пореден път да си избере председател.
Още: На комисия: Депутатите не разрешиха да се регистрира старостилна църква
Още: Първи успешен тест за бъдещата коалиция? На комисия ГЕРБ спъна избора на Сарафов (СНИМКИ)
Парламентарната група на ГЕРБ отново предложи Рая Назарян за поста, докато „Възраждане“ номинираха адв. Петър Петров. От своя страна "Има такъв народ" (ИТН) продължават да настояват за д-р Силви Кирилов като заеме поста. След известно колебание тази сутрин, БСП решиха отново да издигнат кандидатурата на доц. Наталия Киселова за поста, другата опция, която се появи днес е Петър Кънев, като понепотвърдена информация ГЕРБ и "ДПС-Ново начало" са били готови да го подкрепят.
Първоначално БСП предложи идеята този път да бъдат предложени различни кандидати, но това така и не се случи.
От ДБ заявиха, че са предложили техните депутати, ГЕРБ и БСП да дадат 7 гласа за Кирилов, за да се събере необходимото мнозинство. Но са получили отказ. Още: Борисов: Печелившата формула беше ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП и ИТН, но не виждам шанс (ВИДЕО)
Още: Хлябът стана повод за скандал: Депутат от "Възраждане" и шефът на КНСБ си крещяха в парламента
Още: Струващата милиони руска пропаганда у нас: МВР проверява, но данните от BG Elves били в огромен обем
При гласуването Кисeлова получи 50 гласа "за", Петров 46 "за", Назарян (ГЕРБ) спечели подкрепа от 69 депутати, а Кирилов получи 66 гласа "за".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Картографират уменията на лицата, засегнати от климатичния преход във въглищните региони на България
На балотаж се класираха Кирилов и Назарян. Преди гласуването водещият заседанието обяви нови 15 минути почивка, а след нея - още 30.
Гласуването
След втората почивка депутатите пристъпиха към гласуване на двамата кандидати, стигнали до балотаж. Резултатите от гласуването показаха отново, че Назарян има подкрепата само на собствената си партия - 69 гласа "за", 159 "против" и 10 "въздържал се".
Силви Кирилов от друга страна получи 118 гласа "за", 103 "против" (ГЕРБ, "ДПС - Ново начало" и БСП) и 17 "въздържал се" (един от "Продължаваме промяната - Демократична България" и 16 от БСП).
Още: Съставът на ЦИК да се сменя след всеки вот: Ето какви промени в Изборния кодекс предлагат от ПП
Още: Петков получава обвинението си за ареста на Борисов, ПП готвят протест пред прокуратурата
Впечатление направи, че "Демократична България" най-накрая реши да подкрепи Кирилов, но въпреки това гласовете не бяха достатъчни. Гласувалите "против" и "въздържал се" от коалицията се оказаха Надежда Йорданова от "Да, България" и Даниел Лорер и Явор Божанков от "Продължаваме промяната", като по-късно Йорданова уточни, че е станало грешка и ще поиска промяна на вота.
Дебатът
По време на дебатите Борислав Гуцанов от БСП обяви, че партията му е положила всички усилия да се намери консенсусна кандидатура, но такава към момента няма. Затова социалистите отново номинираха Наталия Киселова.
Станислав Балабанов от ИТН пък излезе на трибуната, за да припомни как в минали мандати БСП и ПП-ДБ са гласували за Вежди Рашидов, изтъквайки старшинството му по възраст. Сега обаче двете формации не искат да изберат Кирилов със същия аргумент.
"Дотук с последователната политика. В тази взривоопасна ситуация няма да си позволявам определения, защото има хора, които много се засягат. Но тези сравнения са огледало на това, че когато е имало друг интерес, всички са имали държавническо мислене и са отпушвали работата на парламента. Сега същите тези говорещи глави обясняват, че едва ли не няма да избираме председател с неуважение към Силви Кирилов. Като извод ви призовавам за разум, защото колкото повече отлагаме заседанията, толкова повече потъвате в блатото", заяви Балабанов.
В отговор Драгомир Стойнев от БСП заяви, че през 2022 г. подходът е бил такъв, за да не се стигне до предсрочни избори. Но въпреки това правителството е паднало.
"И за да не повтаряме тази грешка сега, търсим друг подход, за да няма предсрочни избори. Държавата затъва, бюджет не може да се приеме. А вие предлагате същия подход. Но кажете го ясно. Преди го направихме, но когато веднъж си се опарил, не е ли нормално да се предложи друго решение. Вие обаче отказвате и нека е ясно, че всички освен БСП искате предсрочни избори", заяви той. Още: Ивайло Мирчев: Не е нормално 6 пъти да не може да бъде избран председател на парламента
И допълни, че когато "дойдат полицаите и лекарите" на протест останалите политически сили трябвало да им обясняват защо няма парламент да им реши проблемите.
Когато БСП е гласувала за Вежди Рашидов за председател, не съществуваше възможността той да стане служебен премиер, каза пък Зафиров. Заради последните промени в Конституцията сега председателят е част от "домовата книга", т.е. списъка, от който президентът избира министър-председател.
"Питам кой ще е вътрешният министър? Подредихте ли вече министерския съвет?", обърна се Зафиров към ИТН.
В същия дух се изказа и Явор Божанков от ПП-ДБ.
"Рашидов никога не е имал потенциал да стане премиер. ИТН казаха, че не се отказват от кандидатурата на Кирилов за премиер. Това е съвсем друга реалност", заяви той.