Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева направи в петък първия си основен кадрови ход, откакто тя пое институцията през октомври миналата година. Тя обяви, че главният й заместник Дейвид Липтън ще напусне в края на февруари, съобщи БНР.
От МВФ заявиха, че напускането на Липтън като първи заместник-управляващ директор е "в контекста на промените, които г-жа Георгиева ще направи в управленския си екип".
66-годишният американски икономист Липтън заема длъжността от септември 2011 година - по-дълго от всеки друг първи заместник-управляващ директор. Напускането му обаче идва 19 месеца преди да изтече официалният му мандат през септември 2021 година, отбелязва Ройтерс.
Често критичен към търговските политики и тарифните действия на президента на САЩ Доналд Тръмп, Липтън започва професионалната си кариера като икономист в МВФ през 1981 година, като работи за стабилизиране на бедните държави. Той също така е бил заместник-секретар на Министерството на финансите на САЩ по международните въпроси от 1993 до 1998 година при президента Бил Клинтън и по-късно работи в областта на финансирането на частния сектор.
"Вярвам в работата на Фонда", посочи Липтън в свое изявление. "За мен беше чест да работя тук, първо за осем години в началото на професионалната ми кариера през 1981 година, а след това като първи заместник-управляващ директор от 2011 година. Фондът е институция, предоставяща безценни услуги на членовете си, и аз доволен съм, че му служих толкова дълго".
Кристалина Георгиева похвали "изключителния икономически опит и експертиза на Липтън" и заяви, че неговата пазарна перспективата е подобрила взискателност на аналитичната работа на МВФ.
Търсене на наследник на Липтън ще започне скоро. Традиционно МВФ се оглавява от европеец, докато втората позиция се заема от американец, което отразява статута на САЩ като най-големият акционер на Фонда.
Все още не е ясно, дали г-жа Георгиева ще продължи тази традиция или ще избере за поста лице от друга националност.