Всеки един трябва да получи поне по 100 лева увеличение към заплатата си. Това заяви председателят на КНСБ Пламен Димитров при старта на днешния протест-шествие на КНСБ, с искания за по-високи заплати, за запазване на социалните придобивки и за минимум 700 лева стартова заплата за висшисти, които започват първа работа по специалността си.
Още: Търговията на дребно в България отбелязва ръст в края на 2024 г.
Не трябва да се пипат и никакви придобивки – нито добавките за стаж, нито болничните – за тях чухме, че ще има някакво преразглеждане, каза Димитров. И подчерта – в България се плаща много по-малко, отколкото се изработва. Миналата година бизнесът спечели 20 млрд. лева, поне 20% трябва да бъдат дадени на хората и средно ще може да има увеличение от поне 100 лева. Искаме правителството да додаде още 100-200 млн. лева към това, което започна да дава, а бизнесът да се равни по това и да вдигне заплатите с поне 10%, заяви председателят на КНСБ.
Надявам се това, което казваме, да бъде чуто – иначе хората ще продължат така, както решат. Да видим как ще реагират властта и работодателите, каза Димитров, напомняйки, че 70% от хората работят в частния сектор. Председателят на КНСБ уточни, че за частния сектор увеличението трябва да стане от 1 януари догодина, а за публичния – преди да бъде внесен бюджета в Народното събрание.
На въпрос на Actualno.com защо на протеста липсва КТ "Подкрепа", Димитров отговори, че трябва да бъде питано ръководството на другия синдикат. Председателят на КНСБ каза, че през последния месец е имало доста срещи с КТ "Подкрепа" и на тях са формулирани и днешните искания. Той посочи, че членове на КТ "Подкрепа" присъстват на днешния протест. "Хората в училищата, в болниците, в предприятията не се делят на КНСБ и КТ "Подкрепа" - някой се опитва да ги дели, не мисля, че трябва да коментирам кой", уточни Димитров.
Още: Българският бизнес пропуска износ за милиарди заради забавеното членство в еврозоната
Още: Цветелина Пенкова: България може да бъде ключов транзитен хъб за газ за Европа
Пламен Димитров уточни и, че за него най-важният въпрос, извън стандарта на живот, е как с увеличението на доходите можем да задържим и върнем българите в родината.
Още: Глобалният износ на петрол отбеляза спад за пръв път от пандемията насам
Още: Казахстанци с интерес към "Лукойл Нефтохим“, предлагат един милиард долара