Повече от 250 000 лв. ще инвестира Kaufland България в развитието на българското земеделие. Партньор на компанията е Световната банка, а проектът е за сертифициране на български производители на плодове и зеленчуци по световната програма Good Agricultural Practice (G.A.P.). Програмата гарантира високото качество на продукцията, като успоредно с това оптимизира процесите по добив и отглеждане на плодове и зеленчуци. Това стана ясно по време на пресконференция, в която участваха Димитър Спасов, Председател на Управителния съвет на Кауфланд България ЕООД енд Ко КД, Сара Окман, Program Lead към IFC Safety Advisory на Световната банка, както и представител на една от сертифицираните ферми.
Още: САЩ удариха със санкции руско-сръбската NIS AD Novi Sad, Вучич реагира
Още: КЗП нареди на мобилните оператори да не вдигат цените по съществуващи договори
Сертифицирането по Global G.A.P. дава възможност на производителите както да оптимизират и подобрят процесите във фермите си, така и отваря за тях път да пласират продукцията си на пазари, извън територията на страната. Сред сферите, които сертификатът засяга, са безопасността на храните, проследимостта, гаранция на качеството, безопасните и здравословни условия на труд за работниците, интегрираната борба с вредителите, както и третирането на почвите, торенето и устойчивото използване на водните ресурси.
Вече има 11 сертифицирани производители по тази програма, като сред тях има стопани, отглеждащи броколи, зеле, паталджани, ябълки, сливи. Предвижда се скоро да има още 15 бенефициенти. Досега направената инвестиция на от страна на Kaufland е била 26 000 лв., но за втория транш тя ще се увеличи значително и ще достигне 250 000 лева.
“Отговорното производство на хранителни стоки е водеща тема в европейски и световен мащаб. Съвместната ни работа с родните производители е сигурен начин да подкрепим местната продукция, а така и качеството на плодовете и зеленчуците, достигащи до потребителите“, сподели Димитър Спасов (на снимката в средата), Председател на Управителния съвет на Kaufland България. “През годините компанията ни е доказала, че партнира на местните производители не само като им осигурява достъп до пазара, но и дава сигурност, че продукцията им ще намери реализация.Съдействието, което оказваме на партньорите си при сертифицирането им, е естествената следваща стъпка в развитието на устойчивия ни модел“, допълни той.
Още: САЩ въвеждат едни от най-строгите си досега санкции срещу руския петрол?
“Предимствата на сертифицираните производители включват по-стабилни доходи, устойчиво развитие на бизнеса, както и възможността за износ на продукция на световните пазари“, коментира Сара Окман (на снимката вляво), ръководител на проекта в Световната банка. „Сертификатът гарантира, че преходът към професионално изграден земеделски бизнес във всеки един от аспектите му е завършен. Нашият опит в други страни сочи, че този факт носи след себе си всички предимства на високото качество и големите количества на реколтата“, добави тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Без руски газ: Украйна ще увеличи собствения добив
Още: България e първа в ЕС по увеличение в цените на жилищата
Сара Окман сподели, че е посетила 8 от 11-те сертифицирани производства, като 4 от тях вече са отчели повишение на продажбите си, а останалите тепърва очакват ръст. Повечето земеделци заявили, че в началото са имали трудности с документацията, но ако трябва да избират, биха го направили отново заради по-добрите процедури, контрола и условията на труд.
Мария Станкова (на снимката вдясно), която е един от 11-те бенефициенти на програмата в страната, потвърди, че дългогодишното партньорство с Kaufland България е спомогнало за по-лесната и ефективна интеграция на стандартите на GLOBAL G.A.P. в производството, което ръководи. „Kaufland България познава производителите и ние познаваме компанията – това е основата, на която стъпихме, когато започнахме заедно този процес“, сподели тя. „Подкрепата, която получихме във всеки един от етапите, ни помогна да положим основите за устойчиво развитие на производството. За последната година продукцията ни нарасна с 20%, и вече достига до потребителите на други пазари по света“, допълни Станкова.
Според нея именно това е бъдещето на българското земеделие. „Благодарение на Global G.A.P. Ние дори успяхме да изнесем продукция в Индия – 50 тона ябълки. За партньорите ни там беше изключително важно, че сме сертифицирани."
Още: Пакистанските авиолинии отново летят до ЕС след четиригодишна забрана
Още: Строителството бележи ръст в края на 2024 г.
Други производители пък споделиха, че не изнасят стока, тъй като търсенето в България е много голямо.
Плодовете и зеленчуците от сертифицирани производители в Kaufland не са на по-висока цена от останалите, но предлагат по-добро качество. Те могат да бъдат разпознати по GGN номера на касетката или щайгата.
Kaufland е на българския пазар от 11 години, като през октомври предстои откриването на 58-ия магазин на веригата, който ще бъде и четвърти във Варна. Годишният оборот на веригата за 2016 г. надхвърля 1,4 млрд. лева. В обектите могат да се закупят над 20 000 артикула, като между 8 и 10% от оборота се дължи именно на плодвете и зеленчуците. Около 60% от предлаганите плодове и зеленчуци в Kaufland са от български производители.