Фонд „Мениджър на финансови инструменти в България“ (ФМФИБ) ЕАД избра посредници – Фондове за градско развитие (ФГР), които да управляват ресурс от 383,3 млн. лв.
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Посредниците имат ангажимент да осигурят и допълнителен частен ресурс, като сумата, която ще достигне до крайните получатели, се очаква да достигне близо 600 млн. лв. Те ще сключват договори с общини, физически и юридически лица за субсидиране на европроекти на териториален принцип.
Фонд градско развитие е инструмент, финансиран от Оперативна програма "Региони в растеж" 2014 – 2020 и се явява продължение на инициативата JESSICA от предходния програмен период. Договорите за избор на посредници са подписани на 20 септември, а вчера са докладвани в Агенцията за обществени поръчки.
Консорциум "Фонд за устойчиви градове" ще управлява проекти в Южна България и в столицата. За проекти в Южна България са предвидени близо 135,5 млн. лв, а за София – 87,4 млн. лева. Консорциумът се състои от Обединена българска банка, фонд „ФЛАГ“, „Фонд за устойчиво градско развитие“ ЕАД и Българска консултантска организация. Спечелената от този консорциум поръчка за посредничество за град София е на стойност близо 10,6 млн. лв. без ДДС, а за Южна България – на стойност 16 664 274 млн. лв.
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ
Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни
За територията на Северна България договорът е сключен с „Регионален фонд за градско развитие“ АД, който ще борави с финансов ресурс от 130,4 млн. лв. Водещ акционер с 52% в него е „Сосиете Женерал Експресбанк“ и съакционери: финансова компания „Елана“ (24%) и „Болкан Адвайзърс“ АД (24%). Договорът на дружеството за посредничество е на стойност 8,6 млн. лв. без ДДС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"
Фондът „Мениджър на финансови инструменти в България“ е създаден от Министерския съвет като специализирано държавно търговско дружество за управление на финансовите инструменти по шест европейски програми.Всички средства, предвидени в тях, са обединени в общ Фонд на фондовете.
Средствата във Фонда за градско развитие ще представляват заеми с вградени гаранции, насочени към широк кръг потенциални крайни получатели, общини и общински предприятия, частни фирми, публично-частни партньорства, физически лица и други. Отпуснатите финансови ресурси ще подкрепят проекти, подобряващи градската среда, стимулиращи икономически растеж в регионите и допринасящи за повишаване на енергийната ефективност.
Новост за настоящия програмен период е, че финансирането ще обхваща 39 общини, в сравнение със 7 за миналия, а средствата са 5 пъти повече – 353.3 млн. лева. Освен това част от инвестициите са насочени в подкрепа на културното наследство и туризъм в цялата страна.
Още: Подписваме с Toshiba за ремонта на още един хидроагрегат от ПАВЕЦ "Чаира“
Още: Подгответе се за по-дълги опашки на летищата: Предупреждение от Европейския потребителски център
320,2 млн. лв. от общия публичен ресурс е за финансиране на крайни получатели (в това число възнаграждения за управление) и 33.1 млн. лева са за покриване на загуби на финансовите посредници по предоставено съфинансиране, т.нар. портфейлни гаранции.