IT специалистите у нас имат 4 пъти по-висок стандарт на живот от средното за страната, а стартовите заплати в сектора са над 1000 лв.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Според експерти стандартът на хората, занимаващи се с информационни технологии в България е толкова висок, че ще надмине този на колегите им от държави като Великобритания, Германия и САЩ.
25 000 души са IT специалистите у нас и недостигът на кадри постоянно расте. Това важи и за Европа като цяло, където за един кадър се борят 40 фирми.
IT секторът е един от най-бързоразвиващите се в българската икономика и за следващата година приходите от него се очаква да отбележат ръст от 15%, а оборотът за миналата година е 10 млрд. лв.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
"Интересът към IT сектора в България е доста голям. За миналата година се наблюдава увеличение на броя на заетите - около 20 000 в софтуерната индустрия и над 40 000 в аутсорсинг сектора. Така че ръстът е голям. В момента почти всичко, което се разработва като някакъв тип продукт, има нужда от IT отдел, така че има голяма нужда от хора, които да създадат тези софтуерни системи", обясни Стеляна Луизова, представител на интернет платформа, предаде Дарик.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Заради недостига на кадри много компании организират безплатни курсове за квалификация, с което допълнително увеличават всяка година броя на хората в сектора, които са добре платени и с гарантирана заетост.