Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

И ГЕРБ се включи в надпреварата за сваляне на ДДС

07 юни 2019, 07:30 часа • 4654 прочитания

Предизборната надпревара за сваляне на данъците продължава. Към офертите на ДПС и БСП за сваляне на ДДС за основни храни и лекарства вече се включва и ГЕРБ. В четвъртък премиерът Бойко Борисов обяви пред журналисти в парламента, че обмислят да се премахне ДДС върху книгите. "Отдавна го обмислям с Владислав Горанов. Там можем да направим да няма данък, защото образованието винаги ни е било приоритет. И в този мандат се дадоха толкова пари за образование, за учителски заплати, че това е капчица в морето – данъкът върху книгите", обясни Борисов.

Само два дни преди това пред членовете на КРИБ премиерът категорично обяви, че данъци няма да се пипат до края на управлението му, за да може средата за бизнеса да е прогнозируема. В четвъртък обаче Борисов нападна опозицията заради идеите й за сваляне на налози: "Защо за толкова много години управление на БСП и ДПС - поотделно и заедно, не направиха това. Защо сега казаха, че има пари в държавата, а при тях нямаше?", попита премиерът, цитиран от в. "Сега".

Финансовият министър Владислав Горанов потвърди в парламента, че предстои да се води дебат върху идеята за падане на ДДС за книгите. Той обаче предупреди, че това няма да доведе до промяна в цената за крайния потребител. Опитът показвал, че няма гаранция и механизъм, с който намалената ставка да остане в полза на потребителите.

"Масово, в това число и в Гърция, която колегите често дават за пример, ефектът остава по средата - не в масовия потребител, а в търговците и производителите. Т.е. очакването, че ако намалим с 10 пункта ДДС, цената ще намалее с 10 пункта, е ирационално и гарантирам, че цените няма да паднат", обясни Горанов.

"Аз винаги съм защитавал и това е била позицията на Министерството на финансите последователно в годините, че ДДС не трябва да е инструмент за правене на политика", каза още финансовият министър.

ДДС е основен приходоизточник в държавната хазна. Той формира половината от данъчните приходи и затова финансовите министри от всички правителства са били много консервативни към претенциите за ДДС-преференции. Така например за 2018 г. от всички 21.8 млрд. лв. данъчни постъпления 10 млрд. са от ДДС.

Идеята да се намали или премахне ДДС за книгите се подновява периодично от 20 години насам. Книгоиздателите отдавна настояват за подобна преференция и през 2009 г. дори наградиха тогавашния премиер Сергей Станишев с приза "Рицар на книгата" с надеждата най-после браншът да получи отстъпката. Това обаче не се случи.

Преди седмица идеята бе подновена, този път от депутата от ДПС Делян Пеевски, който изненадващо се появи в парламента, за да съобщи, че движението ще предложи намаление ставките за хляба, лекарствата и книгите. В сряда пък БСП вкара в Народното събрание проект за изменение на закона за ДДС, с който предлага 5% ставка за месо, мляко, яйца, брашно и хранителни продукти от брашно, и 5% за лекарства.

По този повод в четвъртък финансовият министър направи уточнението, че по евродирективата за ДДС не можело да имаме четири различни ставки на налога. "Ако се коментират определени групи стоки, които трябва да бъдат с различни ставки, те трябва да бъдат позиционирани в една от трите възможности - нулева ставка, 9% - каквато е ставката за туристическите настанявания, и 20%, каквато е основната ставка ДДС у нас.

БСП представи разчети, че предлаганото намаление ще свие постъпленията в хазната със 706 млн. лв. годишно - 368 млн. лв. за хранителните продукти и 338 млн. лв. за лекарствата. Левицата предлложи и данъчни облекчения за млади семейства с деца. По данни на книгоиздателите от премахването на ДДС върху книгите постъпленията в бюджета ще паднат с около 54 млн. лв.

"Браншът се опитва да прокара от много години по-нисък ДДС за книги, но всеки път ни казват, че това е прекалено трудно да се администрира", заяви за в. "Сега" Гергана Димитрова от издателство "Лист". Според нея по-ниската ставка ще се отрази положително върху сектора, който е "един от най-бедните в икономиката ни". 40% от коричната цена на всяка книга издателите давали на търговците, 20% отивала за ДДС и в крайна сметка с останалите 40% се плащали авторските права и на всеки, участвал в създаването на книгата – художници, преводачи, коректори.

"С отпадането на 20% ДДС ние може да намалим крайната цена, но и едновременно с това да плащаме по-достойни хонорари на преводачите, например които са изключително ниско платени", обясни Димитрова. По думите ѝ това ще им позволи да издават по-качествена литература, вместо да мислят само дали книгата ще бъде достатъчно комерсиална и масова, за да я издадат.

Правила

В България има три ставки по ДДС. Основната е 20%, а единствено туристическите настанявания са с намалена 9%-на ставка. Редица стоки и услуги обаче са с нулева ставка или са освободени от облагане с ДДС. Така например с нулева ставка са международният превоз на пътници и стоки, зареждането с резервни части, горива, храна и други провизии на самолети и плавателни съдове, продажбата на стоки в безмитни магазини, услугите, предоставяни от брокери, и други.

Освободени от ДДС са медицинските услуги, оказвани от здравни заведения, социалните грижи, задължителното и доброволното социално, пенсионно и здравно осигуряване, образованието и курсовете за квалификация и спортни занимания, продажбата на билети за културни прояви, музеи, зоологически градини. Освободени от ДДС са също застрахователните услуги, хазартните игри, обикновените пощенски услуги, отдаването под наем или аренда на земя и сгради и други.

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес