Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хем оскъпяване на куриерите, хем държавата реши да им търси милиони

13 май 2019, 07:37 часа • 6279 прочитания

Обикновените пощенски услуги, предлагани от частните куриерски фирми, поскъпват с 20%. Причината е, че върху тях вече ще се начислява ДДС. Освободени от данъка остават единствено услугите на "Български пощи", което според засегнатите компании означава само едно - държавата се опитва да върне монопола на държавната компания, пише в. "Сега".

Промяната е уредена с поправки в Закона за пощенските услуги, които в момента се гледат в парламента и минаха на първо четене. Изменението е за разграничаване на универсалната пощенска услуга на "Български пощи" от тази на частните оператори. В същото време Националната агенция за приходите (НАП) изненадващо реши да търси от частните куриери ДДС за тези услуги и със задна дата. Така компаниите неочаквано се оказаха данъчни нарушители, дължащи милиони левове ДДС на хазната.

Повече от 10 години в конкуренция с "Български пощи" частните куриери предлагат универсална пощенска услуга, която по Закона за ДДС е освободена от облагане за доставка. Става дума за писма до 2 кг, включително и препоръчани, както и на колети до 20 кг, които, за разлика от другите пратки, се доставят в срок от 3 дни и не се връчват лично на получателя, а в пощенската му кутия или в съответния офис на куриерската фирма. Сега обаче НАП твърди, че освободени от ДДС са единствено услугите на "Български пощи", но не и тези, предлагани от частните оператори. Специално указание на данъчните по въпроса няма.

За новата ситуация става ясно чак в средата на април, когато има срещи в НАП заради данъчни ревизии, започнали в куриерски фирми в края на миналата година. Срещите са били провеждани поотделно с всеки един от частните пощенски оператори, като някои твърдят, че им е казано, че ще трябва да платят ДДС върху тези услуги за 5 години назад, колкото е давностният срок. Официално не е ясно дали това е вярно - т.е. няма официално потвърждение от НАП.

Ако се стигне до възстановяване на налога, то това би било убийствено за бранша, защото означава компаниите да извадят общо десетина милиона лева за всяка отминала година, без да се броят лихвите.

В общо писмо до министрите на финансите и на транспорта, до Комисията за регулиране на съобщенията и до парламентарната транспортна комисия три от големите компании в бранша - "Еконт Експрес", "МиБМ Експрес" и "Тип-топ куриер", настояват за съвместна среща. На нея те искат да обсъдят създалата се ситуация в по-широк кръг и да се намери "взаимно приемливо решение на проблема". До момента отговор от ведомствата няма.

През годините от 2006 г. насам частните куриерски фирми постепенно иззеха голяма част от пазара на "Български пощи" в обикновените пощенски услуги. По данни на Комисията за регулиране на съобщенията за 2017 г. приходите от универсалната пощенска услуга са 89 млн. лв., от които вече 53% се реализират от частните оператори, а останалите 47% - от "Български пощи".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес