Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Газпром" предлага промяна на мястото, от което газът влиза в България

27 април 2017, 16:10 часа • 2637 прочитания

Входната точка на газа за България да се промени – това е едно от предложенията, внесено от руския газов гигант „Газпром“ по делото за злоупотреба с господстващо положение. Информацията съобщи служебният министър на енергетиката Николай Павлов на пресконференция в столицата.

„По темата има много неясноти, включително за механизмите за промяна на цената на газа. Не е посочено ако се смени граничната точка, откъде ще получаваме газ – дали от север, дали от юг, както и какви ще бъдат транзитните такси“, заяви Павлов. И допълни, че има реален шанс „Газпром“ да фаворизира търговци от Централна и Източна Европа.

Друг притеснителен момент е предложението на фирми от Унгария, Словакия и Полша да се даде достъп до българския пазар, а да няма реципрочност – т.е те ще имат възможност да продават на наша територия, а ние на тяхна – не. „Възразяваме към този ангажимент. Свободният пазар не означава по-добри цени, а право на избор“, каза Павлов.

Исканията на руската компания включват и преразглеждане на цените на газа на всеки две години, докато българската страна настоява това да се случва всяка година.

Проверката в НЕК

НЕК има пълното ни съдействие. Важно е да се изясни истината. Ако от Министерство на енергетиката се изиска допълнителна информация, ще я предоставим своевременно“, заяви служебният министър. Припомняме, че прокуратурата започна проверка на консултантски и юридически договори на стойност 1 млн. лева, сключени от НЕК с външни фирми.

По думите на главния изпълнителен директор на НЕК Петър Илиев наистина са платени 1 млн. лева на външни юристи, за да представляват компанията по определени дела. Става въпрос обаче за дела на обща стойност от 1 млрд. лева. Илиев не уточни в конкретика какви са делата, но каза, че се водят в България. Той добави, че делото за най-голяма щета е 220 млн. лева, а адвокатският хонорар по него е 220 хил. лева. Петър Илиев подчерта и, че разходите от 1 млн. лева не са признати от КЕВР и съответно са за сметка само на НЕК т.е. не влизат в цената на тока.

Какви са финансовите резултати на енергийните дружества у нас и дали новите изисквания за горивните инсталации могат да доведат до режим на тока прочетете в Expert.bg.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес