Два пъти по-ефективна трябва да стане икономиката ни до 2030 година. Тази цел е заложена в стратегия за кръгова и нисковъглеродна икономика, пусната за обществено обсъждане, пише в. "24 часа".
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Съгласно стратегията, сега 1 килограм ресурси генерират 0,322 евроцента, което измерва производителността на ресурсите. До 10 години този показател трябва да се увеличи до 0,64 евроцента, въпреки че средната стойност в ЕС е доста по-висока - 2,075 евро.
Делът на вторичното използване на материалите в икономиката трябва да се увеличи от 4,3 до 11,7%, а генерираните отпадъци да се намалят от 418 на 205 кг/1000 евро.
У нас все още няма нито един патент, свързан с рециклиране на вторични суровини, а до 2030 година се изискват 15 такива. Върху иновациите, свързани с кръговата икономика, е поставен специален фокус, за да въведат предприятията нисковъглеродни и безотпадни технологии. Ще се стимулира и използването на цифрови технологии за проследяване и оптимизиране на доставките, производството и събирането на данни за продуктите. Отпадъците трябва да се превърнат в ресурси за предприятията, а те да въведат технологии за рециклиране.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
По отношение на прехода към нисковъглеродна икономика целите са делът на енергията от възобновяеми източници да се вдигне от 10,5% на 27,09%. Тук се предвижда битовите потребители да могат да произвеждат и продават енергия от ВЕИ, не само да я купуват и потребяват, като това ще става чрез участие в "общности за възобновяема енергия". В транспорта ще се насърчава използването на биогорива от ново поколение и възобновяема електрическа енергия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Емисиите от парникови газове трябва да спаднат от 8,67 на 7,9 тона въглероден двуокис на човек. Делът на въглищата в производството на ток също трябва да се редуцира от 40 на 33%.
В стратегията е заложено и развитие на газовата и електроенергийната инфраструктура.