Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Две работодателски организации разкъсаха от критики Борисов - защо се помага само с европари, а не с бюджетни?

04 декември 2020, 08:52 часа • 3863 прочитания

Ужасно закъсняли, недостатъчно добре насочени и недостатъчни като обем са държавните мерки за подкрепа на бизнеса. Анонсираха се мерки за 5 млрд. лева, разплатени са 1 млрд. лева, което е около 1% от БВП и то 9 месеца след обявяването на извънредното положение. В Германия са 22%, във Франция са 16%, в Гърция и Румъния са между 5 и 10%. Така изпълнителният директор на АИКБ Добрин Иванов коментира държавната помощ за бизнеса заради пандемията пред Нова телевизия.

Главният секретар на БСК Добри Митрев видя "сравнително добро" представяне на държавата в социалните мерки като 60 на 40, в здравните не можем да кажем още, че сме се справили добре, а в икономическите можем да кажем, че сме се провалили. Около 180 млн. лева отидоха по мярката "3000 - 10 000" (т.нар. грантове), т.е. за малкия бизнес. Няма ликвидност в българските компании, а има огромен резерв в българската хазна, уверен е Митрев.

Кога ще дойде помощта, това е много важно. Ако имаме сериозно забавяне, голяма част от българския бизнес да отиде на бюрото по труда, предупреди Митрев.

Иванов се възмути, че три месеца сме оценявали проекти, за да се получи помощ и всъщност минават 5 месеца между подаване на кандидатура и даване на пари. И забавянето е защото парите идват по ОП "Иновации и конкурентоспособност", обясни директорът на АИКБ. В другите държави финансирането идва от държавния бюджет – в Австрия и Германия парите стигнаха до бизнеса за 2 седмици, посочи той.

Става въпрос отговорният бизнес да му бъде върнат част от този дан, който е дал на обществото, за да преживее, каза Митрев. Според него, много бързо държавата може да разсрочи осигуровки и определени данъци, за да има свеж ресурс. Защо говорим само за европейските пари – ние сме български граждани, български данъкоплатци, заяви Митрев.

И според Иванов, и Митрев новата работодателска организация BRAIT не отговаря на условията за допустимост. Не бил представен документ пред окръжен съд, а нямало и количествен критерий за представителност т.е. брой фирми и брой заети лица. Минималният брой е 50 000 заети лица, а BRAIT са представили списък със 7000, в които има дублиране на членове на АИКБ, твърди Иванов.

Още: Над 4500 са вече починалите след заразяване с коронавирус у нас

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес