С две фирми от посочените 8, взели най-големите кредити от Българската банка за развитие (ББР), не е установен контакт. Това заяви служебният икономически министър Кирил Петков.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Тези, които не са комуникирали с държавата, са "Благоевград – БТ" АД, която е част от "Булгартабак Холдинг" АД и "Транспект" АД. Останалите 6 фирми увериха, че плащат надлежно и няма забавяне, но не знаем още какви са лихвите и какви са обезпеченията, каза министърът. Всичките отговори обаче са писмени т.е. нито един техен представител не е дошъл на днешната среща с министъра.
Кои са взелите най-големите кредити от ББР – ПРИПОМНЕТЕ СИ ТУК!
"Моята работа е да се уверя, че целево най-добре се ползват парите на данъкоплатците и че няма проблеми при вземането и изплащането на кредитите", подчерта Петков. "Не мога да повярвам, че досега не е имало разговори с ползващите публичните средства (като кредити)", добави той.
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
"Започваме да получаваме сигнали от малки бизнеси, които не са имали достъп до кредити от ББР", съобщи Петков и прикани всеки, който счита, че е отхвърлен без основания, да се обърне към икономическото министерство. Той прочете сигнал, според който чак след 2 месеца на опити имало среща за отпускане на кредит на малък бизнес и според подалия сигнала било очевидно още на срещата, че заемите от ББР отиват само при избрани.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Путин каза и руската основна лихва не се вдигна въпреки растящата инфлация
Реално от днес, Българската банка за развитие (ББР) има лимит от 5 млн. лева за отпускане на кредит и фокусира малки и средни предприятия, каза Петков.
По-рано днес, 28 май, служебният финансов министър Асен Василев каза следното: "ББР ако започне да подпомага малкия и среден бизнес, било чрез гаранционни схеми към другите банки, било по някакъв друг начин, би могла да има роля в икономическото развитие на страната. ББР, както е потребявана до момента, мисля че беше 1.7 милиарда са раздадени на 20 фирми, е абсолютно безсмислена язва и тумор в българската икономика".
Още: Служебният икономически министър постави ребром въпроса дали ББР е банка за избрани
Още: АЕЦ "Козлодуй" и "Уестингхаус" подписаха договор за алтернативно ядрено гориво
Още: The Economist: Украйна започва да печели икономическата война срещу Русия
"Благоевград – БТ" АД
Кредитът на дружеството, което е част от холдинга на "Булгартабак", е за над 126 млн. лева. Преди почти 6 години бившият депутат от ДПС Делян Пеевски за кратко изсветли собствеността си в някои от дружествата си, а "Булгартабак" и "Техномаркет" са едни от знаковите му компании. Ето какво официално притежаваше като бизнес Пеевски към началото на 2016 година. През 2016 г. Пеевски обяви, че продава дела си в "Булгартабак".
"Булгартабак Холдинг" упражнява контрол, пряко или чрез дъщерни дружества, в 29 дъщерни и 6 асоциирани дружества в страната и чужбина. В това число е и известното с топлата връзка "Пеевски" акционерно дружество "Лафка Маркет", което продаваше дълги години вестници и цигари в почти цялата страна. "Лафка" спря дейност след промените в Закона за хазарта, които национализираха лотарийните игри, след скандала с Васил Божков.
"Транспект" АД
Кредитът на дружеството, чиито действителни собственици са Георги Атанасов и Стоян Динев, е над 41,4 млн. евро.
През 2018 година Комисията за защита на конкуренцията разреши на "Транспект" АД да обедини под покрива си два от големите играчи в транспортния сектор с пътнически превози, като осъществи концентрация чрез придобиване на едноличен контрол върху "Юнион Ивкони" ООД и "Груп Плюс" ООД. В кредита трите компании са съдлъжници. Точно "Юнион Ивкони" се превърна в последната засега тема, която Валя Ахчиева разработи в предаването "Открито" на БНТ, което беше спряно набързо преди над 2 години - ПРИПОМНЕТЕ СИ ТУК!