Превозвачите трябваше да организират за протест още тогава, ще трябва да се направи и сега. Това заяви евродепутатът Ангел Джамбазки във връзка с позицията на Европейския съвет относно т. нар. Пакет "Мобилност".
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Припомняме, че основата на позицията е, че собствениците на дружества за товарни превози трябва да правят графика на шофьорите, така че шофьорите да се връщат у дома поне веднъж на четири седмици. Когато шофьорът е избрал да ползва две съкратени почивки, той ще трябва да се прибира у дома след три седмици работа. Няма да има обаче нужда да се връща и превозното средство, което беше описано от транспортния министър Росен Желязков като "единствената малка победа". А позицията стана факт, след като Чехия и Словакия се отказаха от това да бъдат „против” и така нямаше достатъчно държави, за да не мине гласуването с квалифицирано мнозинство.
Според Джамбазки „виждаме грозното лице на този Европейски съюз, който иска да открадне 150 000 български работници”. Сега разбрахме какво е този Европейски съюз – 20 години се лигавим, че всичко е цветя и рози, а Франция и Германия искат да откраднат българските шофьори, това са техните интереси, подчерта зам.-председателят на ВМРО. Франция и Германия се опитват да ни фалират, настоя Джамбазки.
На въпрос на Нова телевизия какво ще става, евродепутатът посочи две стъпки. Първата – като стигне пак въпросът до Европейския парламент, да има протести, каквито „жълтите жилетки” направиха във Франция и Макрон се отказа да вдига акциза и данъка върху горивата (бел. ред. – засега има мораториум, т.е. по същество отлагане на поскъпването). Втората стъпка – ако това решение мине, следващото важно решение за Франция и Германия, по което може да се наложи едностранно вето, да го блокираме. Трябва да спрем да сме "йес"-мените, които сме от 2007 година насам, настоя Джамбазки.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
"Наистина това, което се случи в Брюксел през изминалата вечер, не удовлетворява българската страна, но има и успехи, като най-сериозният успех, който можем да отчетем, е, че няма да се прибира превозното средство на всеки 4 седмици", коментира председателят на Съюза на превозвачите в България Йордан Арабаджиев в интервю за bTV.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
"Ако един превозвач с пет камиона оперира в ЕС, на всеки 4 седмици водачите му трябва да се прибират в България. Той ще трябва да организира първо камионът да бъде близо до летище, да бъде по възможност празен, а това не винаги е възможно. Оттам нататък този камион като е на паркинг, той генерира разход от 50-100 евро на ден, трябва шофьорът да се придвижи от паркинга до летище, после да пристигне до София. Ако е от Варна, от София трябва да стигне до Варна и чак тогава да започне да почива 45 часа. 4-5 дни този камион ще бъде извън пазара и ние точно в това виждаме дискриминацията", добави Йордан Арабаджиев.
Според Мадлен Кавръкова, която е правен съветник към Съюза на превозвачите в България, "икономическа логика няма никаква. Търсят се някакви социални мотиви за това решение, но всъщност няма нищо социално в това един шофьор да пътува хиляди километри да се върне в България, да почива тук 45 часа, след което отново да се върне в Западна Европа."
Според експертите българските превозвачи не са желани в Западна Европа, тъй като са конкурентоспособни, работят добре, на добри цени и имат нов автопарк.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Недоволни от договореното в Брюксел останаха и други страни в Европа, сред които Унгария, Полша, Литва, Латвия, Ирландия и Малта.