В пенсионната система има един-единствен верен подход - пенсиите всяка година да бъдат осъвременявани, което ще рече да бъдат преизчислявани с ръста на осигурителния доход. Това мнение изрази пред БНР президентът на КТ "Подкрепа" и председател на Надзорния съвет на НОИ Димитър Манолов.
Според него това осъвременяване, което не се случва, е най-голямото изкривяване на осигурителната система. Манолов е категоричен, че осъвременяването на всички пенсии трябва да се направи веднъж завинаги и да стане норма.
Относно добавката от 50 лв. към пенсиите, която беше приложена като антикризисна мярка, синдикалистът заяви, че не иска да е на мястото на политиците, които ще я премахнат. По негови думи чисто психологически два месеца са достатъчни, за да свикне човек с този доход, а след това изваждането на тези пари ще бъде възприето като намаляване на доходи, а не като спиране на мярката. Това е малко като слон в стъкларски магазин, отбеляза Манолов.
Той коментира и недоволството на пенсионерите, получаващи по-малко от 300 лв., че нямат право на еднократната добавка от 120 лв. за храна.
Намесата в осигурителната система, която често предприемат политиците, води до такива неща. "Където и да я сложим тази граница, ще има една стотинка надолу, една стотинка нагоре", смята синдикалистът. В пенсионната система не трябва да се подхожда така, категоричен е Манолов.
Ниските пенсии са хроничен проблем у нас, като дори хора с дълъг трудов стаж, вземат такива. "Можем да говорим много дали стажът е единственият критерий. За да получава пенсия под 300 лв., това значи, че някой с 40 години стаж се е осигурявал нисък осигурителен доход", отбеляза Манолов.
Синдикалистът посочи и обратният вариант - хора с 20 години стаж, осигуряващи се на 3-4 пъти по-висок доход, не могат да вземат пенсия.
Говорейки за политическата ситуация у нас, лидерът на КТ "Подкрепа" предупреди, че всичко в държавата може да се срути за 5 минути.
"В рамките на тези дебати не се излъчва правителство и се назначава служебно, което работи с този бюджет. Който бюджет се оказва невъзможен и това правителство, служебно, в момента, в който си изпълни мандата, трябва да отиде в затвора. Защото, за да се закрепи държавата, то трябва грубо да наруши законите", коментира ситуацията той и предупреди, че независимо от "политическите игрички", нещата не са добри.
Според синдикалиста най-доброто нещо е бюджетът да се прегледа и да се прецени дали трябва да се актуализира. Това обаче не можело да стане, когато парламентът не работи, а той няма да работи, ако няма правителство.
Както се вижда, всички са полудели, обаче държавата се движи на кофти обороти, обобщи Манолов.